Sanayiye yönelik senkron relüktans motoru tasarımı ve genetik algoritma ile optimizasyonu
Synchronous reluctance motor design for industry and its optimization with genetic algorithm
  1. Tez No: 893004
  2. Yazar: BERKE ÇİFCİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Senkron relüktans motorlar, alternatif topolojilere göre düşük maliyetleri, düşük bakım gereksinimleri, yüksek güç yoğunluğu, yüksek verimleri ve ağırlık avantajları nedeniyle özellikle günümüzde pek çok araştırmaya konu olmaktadır. Asenkron motorlar piyasada halen yaygın olarak kullanılmakla birlikte, yeni verimlilik standartları asenkron motorların yeterli olmadığı ve asenkron motorların yerini yeni topolojilerin almaya başladığı anlamına gelmektedir. Bu çalışmaya konu olan PM motorlar ve relüktans motorlar en önemlileridir. Bu çalışmada, IE5 verim sınıfı hedefiyle 90 çerçeveli 4 kutuplu yeni bir relüktans motor tasarlanmış ve optimize edilmiştir. Optimizasyon çalışmasında sezgisel algoritmalar ve deterministik algoritmalar kullanılmıştır. En verimli algoritmayı belirlemek için genetik algoritma, kuş sürüsü ve arı kolonisi algoritmaları gibi çeşitli algoritmalar test edildi ve yarı-newton gibi deterministik algoritmalarla karşılaştırıldı. Rotor tasarımı mevcut asenkron motorun statoru korunarak yapılmıştır. Mevcut stator tasarımına karşılık gelen slot sayısı ve kutup sayısı tanımlandı, böylece hedef, düşük yatırım maliyetleriyle seri üretimin yapılabilirliğiydi. Nominal gücü 1,5 kW olan yeni bir senkron relüktans motor için maliyet analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Synchronous reluctance motors are especially popular today due to their low costs, low maintenance conditions, high power density, high efficiency and weight node compared to alternative topologies. While asynchronous motors are already widely used, new efficiency standards mean that asynchronous motors are not enough and new topologies are starting to replace asynchronous motors. PM motors and reluctance motors, which are the subject of this study, are the most important. This can be done, a new 4-pole reluctance motor with 90 frames has been designed and optimized with the target of IE5 efficiency class. Applications of optimization processes and using deterministic updates. Various growths such as genetic augmentation, bird flock and bee colony breedings were tested to determine the most productive and supplemented with deterministic upgrades such as semi-newton. The rotor design was made by preserving the stator of the existing asynchronous motor. The number of slots and number of poles corresponding to the existing stator design were defined, so the goal was that mass production could be achieved with low investment costs. A cost analysis was conducted for a new synchronous reluctance motor with a nominal power of 1.5 kW.