Bulanık çok kriterli karar verme ve bulanık kalite fonksiyon göçerimi yöntemleri ile iş değerleme üzerine hibrit bir uygulama
Fuzzy multi-criteria decision making and fuzzy business with quality function deployment methods a hybrid application on valuation
- Tez No: 893005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ÖZCAN TÜRKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yazılım sektörü, hızla değişen teknolojik trendlere uyum sağlayarak gelişen bir yapıdadır ve kullanıcı beklentilerine uygun çözümler sunma zorunluluğu taşımaktadır. Bu bağlamda, web sitesi çerez yönetimi, deneyimlerin kişiselleştirilmesinde kritik bir rol oynamaktadır. Bu tez çalışması, müşteri beklentilerinin belirlenmesi ve ürün geliştirme sürecinde karşılaşılabilecek riskleri değerlendirme amacı taşımaktadır. Çalışmanın genel kapsamında müşteri beklentilerinin analiz edilmesi sonucunda bu beklentileri karşılayabilecek teknik gereksinimler belirlenmiştir. Bu teknik gereksinimlerin karşılanmaması durumunda ortaya çıkabilecek riskler belirlenerek bu risklere ait önem ağırlıkları hesaplanmıştır. İstatistiksel analiz yöntemleri uygulanarak rakip firmalar karşılaştırılmıştır. Çalışmada bulanık yöntemler uygulanarak, önem ağırlıkları hesaplanırken kullanılan ÇKKV yöntemleri literatürde sık rastlanmayan metotlar arasından tercih edilerek hibrit şekilde uygulanmıştır. Müşteri beklentilerinin belirlenmesinde Bulanık QFD (Quality Function Deployment) yöntemi kullanılarak, müşteri talepleri ve ürün özellikleri arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Bulanık FUCOM (Full Consistency Method) yöntemi ile tüm müşteri beklentileri ağırlıklandırılmış, bulanık mantık temelinde daha gerçekçi bir değerlendirme sunarak, ürün geliştirme sürecine daha duyarlı bir yaklaşım getirmiştir. Risk analizinde Bulanık FMEA (Failure Mode and Effect Analysis) yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem ile riskler önceliklendirilmiştir. Bulanık PIPRECIA (Possibilistic Preemptive Priority Rating and Consequence Analysis) yöntemi ile ağırlıklandırılan riskler, Bulanık FUCOM yöntemi ile ağırlıklandırılan risk faktörleri açısından değerlendirilmiştir. Rekabet analizi için istatistiksel analiz yöntemlerinden faydalanılarak rakip firmalar arasındaki farklılıklar değerlendirilmiştir. Bu analiz, ürünün pazardaki konumunun ve rekabet avantajının belirlenmesinde önemli bir rol oynamıştır. Bu çalışma, çerez yönetimi sağlayan bir ürünün geliştirilmesinde müşteri odaklı bir yaklaşımı rekabet avantajlarına odaklanarak bütünleşik bir çerçevede sunmaktadır. Sonucunda ise müşteri beklentileri doğru analiz edilerek uygun hizmetin sağlanması ve hataların önceden tespit edilerek minimize edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The software industry, known for its rapid adaptation to technological trends, is obligated to align solutions with user expectations. Website cookie management, crucial for personalizing experiences, is examined in this thesis to identify customer expectations and assess potential risks in the product development process. Technical requirements were derived from the analysis of customer expectations within the study's scope. Risks, along with their importance weights, were calculated if these technical requirements were unmet. Statistical analysis compared competitor companies, utilizing fuzzy methods and hybrid approaches uncommon in importance weight calculations. Fuzzy QFD (Quality Function Deployment) was employed to determine customer expectations and their relationships with product features. The Fuzzy FUCOM (Full Consistency Method) method weighted all expectations, offering a realistic evaluation using fuzzy logic for a sensitive product development approach. Fuzzy Failure Mode and Effect Analysis prioritized risks, evaluated by Fuzzy PIPRECIA (Possibilistic Preemptive Priority Rating and Consequence Analysis), considering risk factors weighted by FUCOM. Statistical analysis assessed differences among competitor companies, influencing the product's market position and competitive advantage. This thesis advocates a customer-focused approach to developing a cookie management product, emphasizing competitive advantages in an integrated framework. The study's goal is to deliver optimal services by accurately analyzing customer expectations and early error detection and minimization.