Türkiye'de mermercilik sektörünün gelişiminde vergilemenin etkisi
The Impact of taxation in the development of marble sector in Turkey
- Tez No: 89301
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TÜĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dünya mermer rezervlerinin önemli bir kısmı ülkemizde bulunmaktadır. Oysa dünya mermer ticaretinde Türkiye'nin payı yüzde birdir. Türkiye'de mermerciliğin gelişmesini etkileyen bir çok etken vardır. Bu etkenlerden birisi vergidir. Sektörün vergi yükü ağırdır. Özellikle, mermer ocakları diğer faaliyetlere göre yüzde on beşten daha fazla vergi ödemektedir. Sektörde gelir vergilerinin yanı sıra yüzde beş Devlet Hakkı, yüzde beş Madencilik Fonu Payı, yüzde iki Belediye Payı, yüzde iki Buluculuk Hakkı, yüzde bir İhbar Hakkı gibi yükümlülükler bulunmaktadır. Mermercilik sektörünün gelişmesi ve mermer kaynaklarının ekonomiye kazandırılmasında vergi yükünün azaltılmasının önemli etkisi olacaktır.
Özet (Çeviri)
Although Turkey has a large amount of the marble rezerves existing in the world, its share in the world marble trade is only 1 %. There are many factors which affect the development of marble sector in Turkey. One of them may be most important one, is high level of tax burden in this sector. Marble mines pays indirect taxes about 15 % more than other economic activities. In addition to income tax, there are many other financial burdens such as 5 % state share, 5 % mine fund share, 2 % local government share, 2 % finding share and 1 % informing right. A reduction in tax burden will contribute the development of marble sector in Turkey as well as the efficient use of marble resources. tCYÛKSEKÖ?RETİMKORüLü