Enflasyon ortamında maliyetleme
Costing in inflationary environment
- Tez No: 89300
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YÜKÇÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
ÖZET İşletmeler, üretmiş oldukları mamullerin maliyetlerini hesaplayarak satış fiyatım belirleyen ve bu yönde toplumun ihtiyaçlarım karşılayan ekonomik birimlerdir. Fakat, işletmelerin bu amaçlarına ulaşabilmesi, mamul üretimine ilişkin maliyetlerin doğru ve sağlıklı saptanması ile mümkün olur. Oysa, enflasyon belirsizliğinin yaşandığı bir çevrede bunun sağlanması oldukça zordur, özellikle üretimin uzun sürdüğü işletmelerde maliyetlerin saptanması çok daha önemlidir. Çünkü, uzun süren üretimlerde katlanılacak maliyetlerin ve elde edilecek gelirlerin gerçekleşme anları ve miktarları birbirinden farklı olmaktadır. Bu durumda enflasyondan kaynaklanan paranın zaman değeri ortaya çıkmaktadır. Uzun süren üretimlerde genellikle piyasada kullanılan yöntem“bugünkü tutar”dır. Bugünkü tutar, mamulün bugün üretilmesi durumunda hesaplanacak olan değeri ifade etmektedir. Bu uygulama son derece statik, geleneksel ve işletmeleri yanlış sonuçlara yönelten bir yöntemdir. Bu nedenle, işletmelerin, paranın zaman değeri yöntemleri arasında yer alan“bugünkü değer”ve“gelecek değer”yöntemlerini kullanarak ön ve ara maliyetlemeye yönelmesi gerekmektedir. Bu yöntemlerin kullanılması ile işletmeler önemli yönetim kararlarım daha rasyonel bir şekilde alabilecektir. Çalışmanın içerisinde oluşturulan“Enflasyon ortamında Maliyetleme modeli”ne göre hesaplanacak ön brüt kar değerleri ile bir siparişin kabulü veya reddine karar verilebilecektir. Ayrıca, kurulan maliyetleme modeli ile etkin bir fon yönetimi de mümkün kılınmaktadır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Businesses are economic organization that determine the sale price by calculating the cost of product and that meet the society requirements. But businesses can achieve these aims by correctly and truely determination of costs which is related manufactured products. It is quite hard to sustain this in uncertain inflationary environment. It is very important to determine the costs especially in the companies which operates in long run production process. Since, realization times and amounts of costs and revenues would not easily matched in long run production process. This situation creates time value of money which is generated by inflation. In long time used in market is current total method. Current total of the product defines value of production if it is manufactured today. This application is very traditional, static and also misleads businesses to the wrong ends. Because of these, businesses has to turn to the pro costing and interval term costing by using present and future value methods of time value of money. Businesses can take important managerial decisions more rationaly by using these methods. By calculating pro gross profit values by using inflationary environment costing model which is formed in this study, it would be decided to refuse or accept an production order. In addition, it also makes possible effective fund management thanks to the costing model formed in this study.