Yapı kazık zemin etkileşimi etkilerinin plaxis programı ile incelenmesi
Investigation of building pile soil interaction effects using plaxis program
  1. Tez No: 893027
  2. Yazar: SEVDE KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yapı-kazık-zemin etkileşimi konusu gün geçtikçe artan yapılaşma ile önem kazanmaktadır. Bu konu, sismik etki altında yapılan analizlerde hem yapının kazıklı temeli de içinde barındıran zemin ortamına hem de bu kazıklı temelin bulunduğu zemin ortamının üstyapıya olan etkilerine bağlıdır. Türkiye coğrafi konumu itibariyle aktif fay hatlarının çerçevelediği tektonik plakalar arasında bulunmaktadır. Bu tez kapsamında incelenen yapının bulunduğu Marmara Bölgesi geneli çoğunlukla deprem etkisinde dayanımı az olan alüvyon zeminden oluşmaktadır. Tez kapsamında incelenen yapı bu anlamda önem kazanmaktadır. Analizler 80 cm ve 110 cm olmak üzere iki ayrı kazık çapına sahip kazık gruplarıyla yapı ve zemin birlikte Plaxis programında modellenerek yapılmıştır. Her iki kazık çapı için modellere üç ayrı deprem verisi uygulanarak analiz gerçekleştirilmiştir. Toplamda altı adet dinamik analiz gerçekleştirilmiştir. Analizler sonrasında kazık grubu etkisinde eylemsizlik ve kinematik etkileşim sonucu moment değerleri elde edilmiştir. Tüm deprem verileri ile gerçekleştirilen analizlerin çıktıları incelendiğinde kinematik ve eylemsizlik etkileşimi moment değerlerinin kazık çapındaki artış ile arttığı sonucuna varılmıştır. Eylemsizlik etkileşimi sonucu maksimum moment değerlerine ulaşılmıştır. Deprem kayıtlarının maksimum olduğu noktalarda, maksimum moment değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The issue of structure-pile-soil interaction is gaining importance with increasing construction. This issue depends on both the ground environment that includes the pile foundation of the building and the effects of the ground environment where this pile foundation is located on the superstructure in the analyzes carried out under seismic effect. Due to its geographical location, Türkiye is located between tectonic plates framed by active fault lines. The Marmara Region, where the structure examined within the scope of this thesis is located, mostly consists of alluvial soil that has low resistance to earthquake effects. The structure examined within the scope of the thesis gains importance in this sense. The analysis was carried out by modeling the structure and the ground together in the Plaxis program, using pile groups with two different pile diameters of 80 cm and 110 cm. Analysis was carried out by applying three separate earthquake data to the models for both pile diameters. A total of six dynamic analyzes were performed. After the analyses, moment values were obtained as a result of inertia and kinematic interaction under the influence of the pile group. When the results of the analyzes performed with all earthquake data were examined, it was concluded that the kinematic and inertia interaction moment values increased with the increase in pile diameter. Maximum moment values were reached as a result of inertia interaction. Maximum moment values were obtained at the points where earthquake records were maximum.