Design a multilevel inverter fed by renewable energy sources
Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla beslenen çok seviyeli invertör tasarımı
- Tez No: 893028
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSAGUN KÜRŞAT YAYLACI, DR. ÖĞR. ÜYESİ RAKAN KHALİL ANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışma, özellikle Sinüsoidal Darbe Genişlik Modülasyonu (SDGM) ve Seçici Harmonik Eliminasyon Darbe Genişliği Modülasyonu (SHEDGM) tekniklerine odaklanarak, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarında (YEK) çok seviyeli invertörlerin (ÇSİ) rolü ve performansının kapsamlı bir analizini sunmaktadır. YEK'lerin elektrik çıkışını şebeke gereksinimlerini karşılayacak şekilde dönüştürmede invertörlerin öneminden ve invertörlerin ürettiği dalga formlarındaki harmonik bozulmaların yarattığı zorluklardan bahsedilmiştir. Ayrıca 1974'te tanıtılan ÇSİ'deki gelişmeler, bunların YEK'teki uygulamaları ve yüksek güçlü, düşük bozunumlu sinüzoidal dalgalar üretmedeki faydaları sunulmuştur. ÇSİ'lerin performansı ve etkinliği, topolojileri ve YEK'teki uygulamaları üzerine çeşitli araştırma çalışmaları gözden geçirilmiştir. Bu tez çalışmasında, 3 ila 31 gerilim seviyesi dönüşümü sağlayabilen kademeli H-köprü ÇSİ tasarlandı. Tasarlanan sistem, SPWM ve SHEPWM olmak üzere iki kontrol tekniği kullanılarak test edildi. Simülasyon sonucunda her iki tekniğin de düşük harmonik bozunumu (HB) değerlerine sahip olduğu ancak SHEDGM'nin SDGM ile karşılaştırıldığında daha düşük HB değerlerine sahip olduğu ve gelişmiş filtreleme gerektirmediği gözlendi.
Özet (Çeviri)
This study presents a comprehensive analysis of the role and performance of multilevel inverters in Renewable Energy Systems (RES), with a particular focus on Sinusoidal Pulse Width Modulation (SPWM) and Selective Harmonic Elimination Pulse Width Modulation (SHEPWM) techniques. The study highlights the importance of inverters in converting the electrical output of RES systems to meet grid requirements, and the challenges posed by the harmonic distortions in waveforms produced by inverters. The report further discusses the advancements in Multilevel Inverters (MLIs) introduced in 1974, their applications in RES, and their benefits in producing high power, low distortion sinusoidal waves. Various research works on the performance and effectiveness of MLIs, their topologies, and their applications in RES are reviewed. In this thesis, a cascaded H-bridge reduced count MLI was designed which is capable of having a voltage level of 3 to 31. The designed system was tested using two control techniques which are SPWM and SHEPWM. From the simulation result it was observed that both techniques are able to have low total harmonic distortion (THD) values but the SHEPWM had the lowest and does not require advanced filtration when compared to the SPWM.