The doctors of the sick man: The role of the imperial medical society (Cemiyet-i Tibbiye-i Şâhâne) in medical modernization and sanitary cooperation in the Ottoman Empire (1856-1866)
Hasta adamın doktorları: Osmanlı İmparatorluğu'nda tıbbi modernleşme ve sıhhi işbirliğinde Cemiyet-i Tıbbiye-i Şâhâne'nin rolü (1856-1866)
  1. Tez No: 893047
  2. Yazar: OĞUZHAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE OZİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez, Cemiyet-i Tıbbiye-i Şâhâne'nin kuruluşunu kuruluşundan sonraki ilk on yıldaki temel çalışmalarını incelemektedir. Kırım Savaşı sırasında müttefik orduların hekimleri tarafından kurulan Cemiyet-i Tıbbiye-i Şâhâne, modern tıp bilgisinin hem Osmanlı hem de Avrupalı kitlelere aktarılmasına öncülük etmiştir. Osmanlı İmparatorluğu'ndaki ilk meslek birliği olan cemiyet, Avrupa'dan önemli hekimleri ve epidemiyologları çekmiş ve İstanbul'daki Osmanlı hekimlerini üye olarak ağırlamıştır. Cemiyetin hekimleri, imparatorluğun tıbbi ve sıhhi koşullarını, yeni tıbbi bilgilerin yayılması için önemli bir platform haline gelen yayın organları Gazette Médicale d'Orient aracılığıyla yayınlamışlardır. Cemiyet-i Tıbbiye-i Şâhâne, sahip olduğu tıbbi uzmanlık ve Osmanlı politika yapıcılarına sunduğu tıbbi danışmanlık sayesinde, Osmanlı İmparatorluğu'nda modern tıbbın kurumsallaşmasına, hekimlerin profesyonelleşmesine ve tıbbi ve sıhhi uygulamaların standartlaşmasına katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the establishment and principal endeavors of the Imperial Medical Society of Constantinople, also known as the Cemiyet-i Tıbbiye-i Şâhâne, in the first decade after its foundation. Founded by the physicians of the allied armies during the Crimean War, the Imperial Medical Society of Constantinople pioneered the transmission of modern medical knowledge to both Ottoman and European audience. As the first professional association in the Ottoman Empire, the Imperial Medical Society of Constantinople attracted notable physicians and epidemiologists from Europe and hosted the Ottoman physicians of Istanbul as a member. The physicians of the association published the medical and sanitary conditions of the empire through their media organ, Gazette Médicale d'Orient, which became an essential platform for the dissemination of novel medical knowledge. Through the medical expertise it had and the medical counseling it offered to the Ottoman policymakers, Cemiyet-i Tıbbiye-i Şâhâne has made a significant contribution to the institutionalization of modern medicine, professionalization of physicians and standardization of medical and sanitary practices in the Ottoman Empire.