Multi-criteria decision analysis (MCDA) and artificial neural network (ANN) for assessing soil quality variation under different land use and land cover in Samsun, Türkiye
Samsun, Türkiye'de farklı arazi kullanımı ve arazi örtüsü altında toprak kalitesi değişiminin değerlendirilmesi için çok kriterli karar analizi (MCDA) ve yapay sinir ağı (YSA)
  1. Tez No: 893046
  2. Yazar: ENDALAMAW DESSIE ALEBACHEW
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Toprak kalitesi, toprağın biyolojik üretkenliği sürdürmek, çevre kalitesini korumak ve bitki ve hayvan sağlığını geliştirmek için ekolojik kısıtlamalar dahilinde çalışabilme yeteneğidir. Halihazırda çeşitli arazi kullanım türlerine maruz kalmış topraklarda sq'nun değerlendirilmesi ve izlenmesi, bozulmuş toprakların özelliklerini tanımlamak ve sürdürülebilir arazi uygulamalarını ortaya çıkarmak için yararlı araçlar sunabilir ve arazi yöneticilerinin ve karar vericilerin sq tükenmesini önlemek için iyi bilgilendirilmiş önlemler almasına olanak sağlayabilir. . Bu araştırmanın amaçları, toprağın besin seviyeleri, biyolojik özellikleri, fiziksel ve kimyasal özellikleri gibi çeşitli arazi kullanım türleri genelinde toprak kalitesi göstergelerinin kapsamlı bir değerlendirmesini yapmak; ekili alanların, ormanların ve otlatma alanlarının toprak kalitesi üzerindeki spesifik etkilerini belirlemek; ve arazi kullanımı değişikliklerine tepki olarak toprak kalitesindeki mekansal değişiklikleri araştırmak. Üç farklı arazi kullanımından 54 toprak örneği alındı. Yani tarım, mera ve orman arazileri. 26 toprak kalite parametresi (toprağın fiziksel özellikleri, toprağın kimyasal özellikleri, verimliliği veya besin içeriği ve toprağın biyolojik özelliği) seçilip analiz edildi. Bu toprak kalite parametreleri, toprak kalitesine katkılarına göre daha iyi ve daha az iyi parametreler olarak sınıflandırılmıştır. Elde edilen sonucu normalleştirmek için standart puanlama fonksiyonu uygulandı. Standart puanlama fonksiyonunu takip eden ahp teknikleri her parametre ve dört ana grup için uygulandı. Daha sonra her bir toprak kalite parametresinin ağırlığı belirlendi. Son olarak standart puanlama fonksiyonu ile ahp teknikleriyle belirlenen parametrelerin ağırlıkları çarpılarak toprak kalite indeksi hesaplandı. Sonunda, toprak kalitesini belirlemek için matlab yazılımı kullanılarak yapay sinir ağı da uygulandı. Hesaplanan toprak kalite indeksi çok düşük, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olmak üzere beş gruba ayrıldı. Sonuç, toplam alanın 235,17 hektarlık alanını (%48,39) kapsayan alanın çoğunluğunun orta düzeyde toprak kalitesine sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Toplam alanın %31'i yüksek ve çok yüksek düzeyde toprak kalitesi altındadır. Toplam alanın yalnızca %20,65'i düşük ve çok düşük düzeyde toprak kalitesine sahiptir. Toprak kalitesi ile arazi kullanımı arasındaki karmaşık bağları anlamak, başarılı arazi yönetimi, sürdürülebilir tarım ve ekosistemlerin korunması için kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Soil quality is the soil's ability to work within ecological constraints to maintain biological productivity, preserve environmental quality, and enhance plant and animal health. Assessing and tracking SQ in soils that have already been exposed to various land use types may offer useful instruments for identifying the characteristics of degraded soils and exposing sustainable land practices, allowing land managers and decision-makers to take well-informed measures to prevent SQ depletion. The objectives of this research are to conduct an extensive evaluation of soil quality indicators across various land use types, such as nutrient levels, biological properties, physical and chemical properties of soil; to identify the specific impacts of cultivated land, forest, and grazing land on soil quality; and to investigate spatial variations in soil quality in response to land use changes. 54 soil samples were taken from three different land uses. Namely, Agriculture, pasture and forest land. 26 soil quality parameters (Physical properties of soil, chemical properties of soil, fertility or nutrient content and biological property of soil) was selected and analyzed. Those soil quality parameters were classified as more better and less better parameters based on their contribution to soil quality. Standard scoring function was applied to normalize the result obtained. Following standard scoring function AHP techniques was applied for each parameter and for the main four groups. Then the weight of each soil quality parameters was determined. Finally soil quality index was calculated by multiplying standard scoring function with weight of parameters determined by AHP techniques. At the end, Artificial neural network also applied using MATLAB software to determine soil quality. The calculated soil quality index was classified into five groups as very low, low, moderate, high and very high. the result reveals that, the majority of the area falls in the moderate level of soil quality which cover 235.17 ha area (48.39%) of the total area. 31% of the total area is under high and very high level of soil quality. Only 20.65 %of the total area is low and very low level of soil quality. Understanding the complex links between soil quality and land use is critical for successful land management, sustainable agriculture, and preservation of ecosystems.