Reconstructing autobiographical memory through art practice within the context of silent family narratives
Sessiz aile anlatıları bağlamında otobiyografik hafızayı sanatla yeniden kurmak
  1. Tez No: 893048
  2. Yazar: ÖYKÜ ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHU ANTMEN AKİSKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yazarın kişisel geçmişinden yola çıkan bu tez, susturulmuş aile anlatılarına sanat yoluyla alternatifler inşa ederek çözümlenmemiş ve nesilden nesile aktarılan travmaları iyileştirme çabasıdır. Sir Frederic Bartlett'in otobiyografik belleğin yeniden kurgulanabilir nitelikte olduğuna dair yaklaşımından ve edebiyattaki“güvenilmez anlatıcı”kavramından yola çıkan bu tez, teorik çerçevesini dört sanat eseri örneğiyle destekler: Memoria, Neriman Hanım, Anlattığımız Hikayeler ve Zarafet ve Şiddet Arasında. Tez, uzun süredir üzerine konuşulmayan bir aile üyesinin etrafında dönen Mute- projesini tamamlar niteliktedir. Bu proje, fotoğraf, buluntu görüntü, video ve sesten yararlanarak, aile geçmişine ait hikâyelerin potansiyellerini bugünün perspektifinden yaratıcı bir şekilde araştırma girişimidir.
Özet (Çeviri)
Derived from the author's personal past, this thesis is an effort to heal unresolved generational traumas by reconstructing alternatives to silenced family narratives through art. Drawing from Sir Frederic Bartlett's reconstructive approach towards autobiographical memory and the literary concept of the“unreliable narrator,”the thesis establishes a framework supported with four examples of artworks: Memoria, Neriman Hanım, Stories We Tell, and Between Delicate and Violent. The thesis complements the project, Mute-, which is centered around a long-lost family member. It is an attempt to creatively investigate the possibilities of the family past from the perspective of the present, utilizing photography, found image, video and sound.