Müsahipzade Celal'in oyunlarında dekor
- Tez No: 89308
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TUNCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
TEZ ÖZETİ Musahipzade Celal' in oyunlarında açıkladığı mekanların dekor olarak kullanımının incelendiği bu araştırmada, Tanzimat, Meşrutiyet ve Cumhuriyet Dönemi sahne tasarım anlayışlarının, yazarın, mekan açıklamalarının şekillenmesinde^ etkileri, bu dönemlerin sahne tasarım anlayışlarının örneklerle incelenmesi giriş bölümünü oluşturur. I. bölüm, Musahipzade Celâl' in oyunlarında kullandığı mekanları ve bu mekanların tarihsel ve mimari özelliklerini açıklar. İç ve dış mekanlar olarak şekillenen bu bölümde incelenen her madde yazarın oyunlarında dekorlaştırdığı mekanlardan oluşur. II. bölümde Musahipzade Celâl' in ondokuz oyunundaki mekan belirlemeleri, tablolarla dizgisel olarak ele alınır. Yazarın çizmek istediği İstanbul tablosu görünümünün bütünleştirilmesinin sağlandığı bölümdür II. Bölüm. Açıklamalı mekan tablolarında; yazarın oyunlarında verdiği mekan açıklamaları atmosfer, mekan özellikleri ve ayrıntıları ile yer alır. III. bölümde Musahipzade Celâl' in oyunlarını geçirdiği 17. ve 18. Yüzyıl tarihsel ve mimari gerçekliğin, bu oyunlarda nasıl ve ne kadarının kullanıldığı, değerlendirildiği konusunu inceler. IV. bölüm, yazarın oyunlarındaki mekan özelliklerinin sahneye koyuş aşamasındaki değerlendirmesini kapsar. Bu değerlendirmeler oyunlardaki mekan açıklamalarının örneklenmesi ile oluşur. V. bölüm yazarın mekanlarının çağdaş sahne tasarım anlayışında alabileceği yeri gösterir. Bu yerin belirlenmesindeki asal etmenler, yapılacak çalışmalar ve değerlendirmeler V. bölümde anlatılır.Musahipzade Celâl' in mekan açıklamalarında kullandığı bazı sözcüklerin açıklamalarının yer aldığı küçük sözlük, I ve II bölümdeki konuların örneklendiği resimler ve şekiller, onsekiz oyunun özeti ve basılmamış olan Genç Osman oyununun çoğaltılmış metni ekler bölümünde yer alır. Bibliyografi kitaplar, dergiler, makaleler ve tezleri kapsar.
Özet (Çeviri)
DISSERTATION SUMMARY The introduction of the research, in which the use of places explained in the plays of Musahipzade Celal as the scenery is examined, consists of the effects of the scene intelligence of Tanzimat, Constitutional Monarchy and Republic Periods on the formation of the place explanations of the author and the examination of the scene design intelligence of these periods by examples. The places used in the plays of Musahipzade Celal and the historical and architectural characteristics of these places are explained in the Ist Chapter. Each item examined in this part that is shaped as the inner and outer places consists of the places which are used as scenery in the author's plays. The place determination in nineteen plays of Musahipzade Celal is covered as a composition with the paintings. The IInd Chapter is the part in which the completion of Istanbul table view to be drawn by the author has been acquired. The place explanations given in the author's plays are located in the explanatory place paintings with the atmosphere, place characteristics and details. The historical and architectural reality of the 17th and 18th centuries in which the plays of Musahipzade Celal take place is examined to the extent that how and how much of this reality is used and evaluated in these plays in the IIIrd Chapter. The IVth Chapter includes the evaluation of the place characteristics in the author's plays at the scene stage. The evaluations consist of the sampling of the place explanations in the plays. The potential location of the author's places in the contemporary scene design intelligence is pointed out in the Vth Chapter. The fundamental factors,the actions to be taken and the evaluations in the determination of the location are discussed in the Vth Chapter. The small glossary including the explanations of some words that are used in the place explanations by Musahipzade Celal; the pictures and figures exemplifying the subjects of the Ist and IInd Chapters; the summary of the eighteen plays and the reproduced copy of the unpublished“Genç Osman”play are presented in the Appendices. The bibliography includes books, journals, articles and dissertations.