İleri MIDI uygulamaları üzerine bir inceleme
An Investigation on advanced MIDI applications
  1. Tez No: 89309
  2. Yazar: HAKAN GÖK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAD DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET İleri MIDI Uygulamaları başlıklı bu çalışma, Ses stüdyosu ekipmanlarının yanısıra sahne ışıklandırması teknolojisinde MIDI'nin kullanımını ele almaktadır. Çalışmanın 1. Bölümünde diijital teknolojinin temel yapısı anlatılmakta ve dijital verilerin yapısı ile temel kontrol kavramları tanımlanmaktadır. İkinci bölümde veri haberleşme tekniklerine ilişkin kavramlar ile MIDI sistemin makine kontrolleri konusuna değinilmiştir. Haberleşme sırasında iletilen verinin bir noktadan ötekine hangi standartlarda ve nasıl taşınması gerektiği anlatılmış, ağ yapılarına bağlı olarak MIDI sistemlerle birlikte örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise ışık ve stüdyo ekipmanlarının özellikleri ve standartları açıklanmış, MIDI sistemler ile kullanım alanları örneklerle belirtilmiştir. Sonuç olarak MIDI'nin ışıklandırma aygıt kontrolü ve benzeri gibi sistemlerle ilişkili olarak kullanımı günümüzde gösteri sanatlarında ve sahnede yapılan öteki etkinliklerde görsel iletişime giderek artan ilgi nedeniyle özel bir önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The present dissertation entitled“An Investigation on Advanced MIDI Applications”concerns the use of MIDI in stage lighting and technology as well as sound studio equipments. The first chapter deals with basic structure of digital technology giving an emphasis on features of digital data and basic concepts of control. The second chapter explains data communication technics and relevant concepts focusing on MIDI machine control. The chapter discusses how and on what standards data should be conveyed from one point to another during communication, giving examples of network related to MIDI systems. In the third chapter lighting and sound studio equipments are described in terms of their specifications and standards, and examples concerning their use within the MIDI are explained. In conclusion, the use of MIDI in relation to such systems as lighting, machine control, and the like, has a special import İn modern times due to the increasing demand for visual communication in perfoming arts and other activities on the stage.