Eski çağ'da mısır ve çevresinde kölelik
Slavery in Egypt and its surrounding in ancient times
- Tez No: 893100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MANDALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İnsanoğlu yüzyıllar boyunca güçlü devlet adamlarının liderliğinde bir düzen içerisinde var olmuştur. Toplulukların tarımla beraber yerleşik hayata geçmesiyle iş gücü ihtiyacı artmıştır. İş gücünü daha ucuz hâle getirmek için ise toplumların en alt tabakası olan kölelik sınıfı ortaya çıkmıştır. Köleler her toplumda farklı statülere ve haklara sahip olmuşlardır. Mısır Medeniyeti'nde ise Anadolu ve Yunan Medeniyetleri'nde görülmeyen bir uygulama olan devlet işinde çalışma zorunluluğu bulunmaktadır. Zorunlu işlerde çalışan kişiler, haklara sahip olan tamamen özgür sınıfa mensup olan şahıslardır. Kölelerle denk statüde değillerdir. Özgür halk alıp satılamazken köleler alıp satılabilmektedir. Devletin zorunlu işlerinde çalışan halk belli dönemlerde ya da günlerde devletin işlerinde çalışırken, köleler efendisinin verdiği göreve her daim hazır olmalıdır. Köleler kendi değeri kadar ücreti ödeyebilirse özgürlüklerini de alabilmektedirler. Mısır'daki kölelerin içinde yerli fakir halk bulunsa da köleler daha ziyade ganimet olarak getirilen esirlerden oluşmaktadır. Geniş topraklar, yapılacak işlerin artması gibi nedenler esirlerin de artmasını sağlamış ve devlet böylece ucuz iş gücünü oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
For centuries, human beings have existed in an order under the leadership of powerful statesmen. As communities transitioned to settled life with agriculture, the need for labor increased. In order to make labor cheaper, the slavery class, the lowest layer of society, emerged. Slaves have had different statuses and rights in every society. In the Egyptian Civilization, there is an obligation to work in government jobs, which is a practice not seen in Anatolian and Greek Civilizations. People working in compulsory jobs are individuals who belong to the completely free class who have rights. They do not have equal status with slaves. While free people cannot be bought or sold, slaves can be bought and sold. While people working in compulsory state jobs work on state jobs in certain periods or days, slaves must always be ready for the task assigned by their master. If slaves can pay a fee equal to their value, they can get their freedom. Although there were local poor people among the slaves in Egypt, the slaves were mostly slaves brought as booty. Reasons such as large lands and increased work to be done led to an increase in the number of captives, and thus the state created a cheap workforce.