Şevlere gömülü boru sistemlerinin sayısal olarak araştırılması
Numerical investigation of buried pipe systems in slopes
- Tez No: 893118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK BİLDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Gömülü boruların davranışı geoteknik mühendisliğinin önemli problemlerinin başında gelmektedir. Gömülü boruların olası hasarları nedeniyle maddi kayıplar söz konusu olmaktadır. Şevli zeminlere gömülü boruların davranışı ise geoteknik mühendisliğinin karmaşık problemini oluşturmaktadır. Bu çalışmada kumlu şevlere gömülü boruların davranışı sonlu elemanlar yöntemi yardımıyla araştırılmış olup analizler Plaxis 3D yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Analizlerde, temel ve borunun şev tepesine uzaklığı, borunun gömülme derinliği, boru çapının etkisi ve geogrid ile güçlendirmenin etkisi araştırılmıştır. Çalışma kapsamında yapılan analiz sonuçları değerlendirildiğinde borunun şev tepesine mesafesinin artmasıyla birlikte taşıma gücü artmaktadır. Borunun gömülme derinliğinin artmasıyla birlikte taşıma gücü artmaktadır. Boru çapının artmasıyla birlikte şev stabilitesinin etkilendiği görülmüştür. Temel altında geogrid takviyesi kullanılması durumunda taşıma kapasitesinin arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The behavior of buried pipes is one of the most important problems in geotechnical engineering. There are financial losses due to possible damage to buried pipes. The behavior of pipes buried in sloped soils constitutes a complex problem in geotechnical engineering. In this study, the behavior of pipes buried in sandy slopes was investigated with the help of the finite element method, and the analyses were carried out with Plaxis 3D software. In the analyses, the distance of the foundation and the pipe to the top of the slope, the depth of the pipe burial, the effect of the pipe diameter, and the effect of geogrid reinforcement were investigated. When the analysis results made within the scope of the study are evaluated, the bearing capacity increases with the increase in the distance of the pipe to the top of the slope. The bearing capacity increases with the increase in the burial depth of the pipe. It has been observed that the slope stability is affected by the increase in the pipe diameter. It has been observed that the bearing capacity increases in the case of using geogrid reinforcement under the foundation.