Pazarlamada yapay zeka uygulamaları üzerine vosviewer ile bibliyometrik analiz
Bibliometric analysis with vosviewer on artificial intelligence applications in marketing master's thesis
  1. Tez No: 893121
  2. Yazar: ZAİDE MERİÇ ÇAKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESİBE MANAV MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Son yıllarda, Yapay Zeka (YZ), artan önemi, hem dijital çağın gelişimi hem de başarılı pazarlama stratejileri sayesinde birçok sektörde büyük bir etki yaratmış ve pazarlama disiplininde de popüler yaratıcı bir yenilik haline gelmiştir. İş dünyasında rekabetin giderek artması, işletmeleri mevcut ve potansiyel müşterilere ulaşmak için YZ uygulamalarını işletme bünyelerine adapte etmeye ve daha etkin kullanmaya zorlamaktadır. Bu sebeple işletmeler her geçen gün daha fazla YZ uygulamaları ve profesyonellerle ile çalışmaktadır. Bu zorunluluk neticesinde YZ uygulamaları ile ilgili literatür araştırması gereklililiği doğmuştur. Bu çalışma ile yapay zekâ araçlarının neler olduğu, hangi araçlarla ve tekniklerle birlikte kullanıldığı, pazarlamada uygulama alanları, işletmelere sağladığı faydaların yanı sıra pazarlama alanındaki YZ çalışmalarının literatüre olan etkilerini ortaya koymayı amaçlanmaktadır. Ülke, kurum, yazar bazında yükselen trendler, diğer dijital araçlar ile ilişkisi, yıllar içerisinde göstereceği eğilimler ortaya koyularak, bu konuda araştırma yapacak kurum, kuruluş ve araştırmacılara yol gösterici olmak hedeflenmektedir. Bu hedef doğrultusunda“pazarlama”,“yapay zeka”,“dijital pazarlama”,“yapay sinir ağları”,“makine öğrenmesi”,“büyük veri”anahtar kelimelerini içeren 800 makale, Scopus veri tabanından seçilerek analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, yükselen trendler, en çok üzerinde çalışılan konular ve en önemli kaynaklar gibi bulguları ortaya koymaktadır. Bu çalışma, mevcut literatürün özetini sunmanın yanı sıra gelecekteki araştırmalara rehberlik etme potansiyeli açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, Artificial Intelligence (AI) has had a major impact in many sectors thanks to its increasing importance, both the development of the digital age and successful marketing strategies, and has become a popular creative innovation in the marketing discipline. The increasing competition in the business world forces businesses to adapt AI applications to their business structures and use them more effectively in order to reach existing and potential customers. For this reason, businesses are working with more AI applications and professionals every day. As a result of this necessity, the need for literature research on AI applications has arisen. This study aims to reveal what artificial intelligence tools are, with which tools and techniques they are used, their areas of application in marketing, the benefits they provide to businesses, as well as the effects of AI studies in the field of marketing on the literature. It is aimed to guide institutions, organizations and researchers who will conduct research on this subject by revealing the rising trends on a country, institution and author basis, their relationship with other digital tools, and the trends they will show over the years. In line with this goal, 800 articles containing the keywords“marketing”,“artificial intelligence”,“digital marketing”,“artificial neural networks”,“machine learning”,“big data”were selected from the Scopus database and analyzed. The analysis results reveal findings such as rising trends, most studied topics, and the most important sources. This study is important in terms of presenting a summary of the existing literature as well as its potential to guide future research.