5 ve 10 katlı , çerçeveli ve perdeli çerçeveli binaların Türkiye bina deprem yönetmeliği 2018'e göre Maraş depremi etkisi altında karşılaştırılması
Comparison of 5 and 10 storey, framed and shear framed buildings under the impact of Maras earthquake according to the building earthquake code of Turkey 2018
  1. Tez No: 893132
  2. Yazar: FURKAN CİHAN TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma kapsamında Kırklareli ili, Lüleburgaz ilçesi 41.393811° enlem, 27.365894 ° boylamdaki yapıdan AFAD'ın yayınlamış olduğu Türkiye Deprem Tehlike Haritasından alınan deprem verileri ile Kahramanmaraş'ta gerçekleşen depremdeki 4615 numaralı deprem istasyonundan alınan veriler SAP2000 programında tasarlanmış farklı taşıyıcı sistemlerin olduğu izometrik yapılara tesir ettirilmiştir. Bu çalışmada Kırklareli ili, Lüleburgaz ilçesi 41.393811° enlem, 27.365894 ° boylamdaki verileri kullanılarak Deprem Tehlike Haritasından deprem verileri kullanılmış. Bu deprem verileri, ikisi sadece çerçeveli olacak şekilde 5 ve 10 katlı çerçeveli sistemlere, diğer ikisi çerçeveli ve perdeli olacak şekilde tasarlanmış olan 5 ve 10 katlı perdeli çerçeveli sistemlerde kullanılmıştır. Her iki yönden de 4 açıklığa sahip, izometrik olan sistemlerin perdeli olanları yapının köşe kolonlarından en yakın kolona 1 metre kalacak şekilde 4 metre olarak tasarlanmıştır. Yapılara ikinci bir deprem yükü olarak Kahramanmaraş merkezli depremden 4615 numaralı istasyondan alınan veriler tesir ettirilmiştir. Toplamda 4 farklı yapıya tesir ettirilen bu deprem yüklerinin sonucunda; yapının her kata ait maksimum deplasmanları, yapının taban kesme kuvvetleri, kütle katılım oranları, temel gerilmeleri, yatay ve düşey elastik tasarım spektrumları ve göreli kat ötelemeleri hesaplanmıştır. TBDY 2018' e göre hazırlanmış olan deprem verilerinden alınan sonuçlar ve Kahramanmaraş'ta yaşanmış deprem verilerinden alınan sonuçlar karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda Kahramanmaraş depreminin, tasarlanan 4 yapıda da oluşan deplasmanlar , taban kesme kuvvetleri, temel gerilmeleri ve göreli kat ötelemelerinin TBDY2018 deprem verilerine göre daha büyük olduğu belirlenmiştir. Kahramanmaraş depremi verileri, TBDY 2018 deprem verileri ile karşılaştırıldığında deplasmanlar, taban kesme kuvvetleri , temel gerilmeleri ve göreli kat ötelemelerinde yaklaşık olarak %90 artış saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, earthquake data taken from the Earthquake Hazard Map of Turkey published by AFAD from the structure located at 41.393811° latitude, 27.365894° longitude in Luleburgaz district of Kırklarelı province and the data taken from the earthquake station number 4615 in the earthquake that occurred in Kahramanmaraş were applied to isometric structures with different structural systems designed in SAP2000 program. In this study, earthquake data from the Earthquake Hazard Map were used using the data of Luleburgaz district of Kırklarelı province at 41.393811° latitude, 27.365894° longitude. These earthquake data were used for 5 and 10 storey framed systems, two of which were designed to be framed only, and the other two were designed to be framed and sheared, 5 and 10 storey sheared framed systems. The sheared systems of the isometric systems with 4 spans in both directions were designed as 4 meters with 1 meter from the corner columns of the building to the nearest column. As a second earthquake load, the structures were subjected to the data received from station 4615 from the Kahramanmaraş centered earthquake. As a result of these earthquake loads acting on 4 different structures; maximum displacements of each story, base shear forces, mass participation ratios, foundation stresses, horizontal and vertical elastic design spectra and relative story drifts were calculated. The results obtained from the earthquake data prepared according to TBSC 2018 and the results obtained from the earthquake data experienced in Kahramanmaraş were compared. According to the results obtained, it was determined that the displacements, base shear forces, foundation stresses and relative storey drifts of the Kahramanmaraş earthquake in the 4 designed structures were greater than the TBSC 2018 earthquake data. When Kahramanmaraş earthquake data are compared with TBSC 2018 earthquake data, approximately 90% increase in displacements, base shear forces, foundation stresses and relative storey drifts are determined.