İdiyopatik makula deliği nedeniyle klasik cerrahi ve temporal ters iç limitan membran flep tekniği uygulanmış olguların sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the results of cases that applied classical surgery and temporal reverse internal limiting membrane flap technique due to idiopathic macular hole
- Tez No: 893131
- Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: İdiyopatik makula deliği (MD) nedeniyle vitreoretinal cerrahi yapılan, klasik cerrahi ve temporal ters iç limitan membran (İLM) flep tekniği uygulanmış olguların anatomik ve fonksiyonel sonuçlarının karşılaştırılmasıdır. Gereç-Yöntem: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalında Haziran 2020-Mart 2024 tarihleri arasında MD nedeniyle vitreoretinal cerrahi(VRC) yapılan 47 hastanın 47 gözü çalışmaya dâhil edildi. Genel oftalmolojik muayene sonrası optik koherans tomografi (OKT) ile elde edilen MD anatomik parametreleri, hastaların cinsiyet dağılımı, taraf göz, yaş, MD evrelemesi, en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) kaydedildi. Hastalara uygulanan cerrahi teknik, postoperatif dönemde EİDGK, hastaların takip süresi, nüks olup olmadığı, anatomik ve fonksiyonel başarı oranları incelendi. Çalışmada 400 μm ve 400 μm'den küçük MD'li hastalara klasik cerrahi, 400 μm'den büyük MD'li hastalara temporal ters İLM flep tekniği uygulandı. Klasik cerrahi uygulanan hastalar grup 1, temporal ters İLM flep tekniği uygulanan hastalar grup 2 olarak sınıflandırıldı. Hastaların VRC sonrası kontrolleri 1.haftada, 1.ayda, 3.ayda ve daha sonra 6 ay aralıklar ile yapıldı. Hastaların görme düzeyleri ve kaç ay takipte kaldıkları not edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların dağılımı 16'sı erkek (%34), 31'i kadın (%66) şeklindedir Hastaların takip süresi ortalama 6,09±8,22 aydır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Comparison of the anatomical and functional results of classical surgery and temporal reverse internal limiting membrane (ILM) flap technique for cases that underwent vitreoretinal surgery due to idiopathic macular hole (MH). Material-method: 47 eyes of 47 patients who underwent vitreoretinal surgery (VRC) because of MH at the Department of Ophthalmology of Tokat Gaziosmanpaşa University Faculty of Medicine Hospital between June 2020 and March 2024 were included in the study. After general ophthalmological inspection, MH anatomical parameters which are determined by optical coherence tomography (OCT), gender distribution of patients, side eye, age, MH staging, best corrected visual acuity (BCVA) were recorded. The surgical technique applied to the patients, BCVA in the postoperative period, follow-up period of the patients, recurrence, anatomical and functional success rates were examined. Classical surgery was performed on patients with MH of 400 μm or less, and temporal reverse ILM flap technique was performed on patients with MH of 400 μm or greater in the study. Patients who are applied classical surgery were classified as group 1, and patients who are applied temporal reverse ILM flap technique were classified as group 2. Post-VRC checks of the patients were performed at 1st week, 1st month, 3rd month, and then at 6-month intervals. Patients' visual acuity and the number of months they were followed up were noted. Findings: The distribution of patients included in the study is 16 males (34%) and 31 females (66%). The average follow-up period of the patients was 6.09±8.22 months.