The acquisition of prosodic focus and clefts in Turkish
Türkçe'de prozodik odak ve ayrık tümce edinimi
  1. Tez No: 893136
  2. Yazar: GÜLFEM MOORCROFT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE MİNE NAKİPOĞLU DEMİRALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Psikoloji, Linguistics, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişsel Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez Türkçe edinen çocukların prozodik odak ve ayrık tümceleri kavrama becerilerini incelemektedir. Deney 1 okul öncesi çocukların prozodik odağı yorumlama yeteneklerini sorgulamaktadır. Sonuçlar erken yaş gruplarındaki çocukların prozodik nesne odağını özne odağına göre daha başarılı olarak yorumladıklarını göstermiştir. Beş yaş ve sonrasında çocukların özne odağını algılama becerileri artmaktadır. Deney 2 pragmatik uyumun, yaşın ve tümce türünün ayrık tümce edinim performanslarındaki etkisini incelemektedir. Deney 2 bulguları çocukların bahsi geçen faktörlerden bağımsız olarak özne ve nesne odaklı ayrık tümceleri başarıyla yorumladığını göstermiştir. Deney 3 çocuklardaki yüksek ayrık tümce kavrama performansının deneysel paradigmadan etkilenip etkilenmediğini sorgulamaktadır. Bulgular, çocukların uygulanan paradigmadan bağımsız olarak her iki ayrık tümce türünde de yüksek başarı gösterdiğini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, bu araştırma ayrık tümce ve prozodik odak kavrama becerileri arasında farklar olduğunu ortaya koymaktadır. Prozodik odak kavrama becerilerinde nesne odaklı tümceler için bir avantaj söz konusuyken ayrık tümce ediniminde özne ve nesne odaklı ayrık tümceler çocuklar tarafından eşit oranda başarılı olarak yorumlanmıştır. Çalışmamız Türkçe'nin özgün sözdizimsel yapısının Türkçe edinen çocukların kavrama becerileri üzerinde önemli etkileri olduğunu öne sürmektedir. Türkçe edinen çocukların özne ve nesne odaklı tümceleri farklı stratejiler doğrultusunda yorumladıkları iddia edilebilir. Bu tez prozodik odak ve ayrık tümce yapılarının edinimini Türkçe dili bağlamında inceleyen ilk araştırma olması ve gelecekteki çalışmalar için kapsamlı bir temel oluşturması bakımından önemli bir kaynaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis explored Turkish-speaking children's comprehension of prosodic focus and clefts. Experiment 1 examined preschoolers' comprehension of prosodic focus concerning subject and object-focused sentences. Results indicate that children perform significantly better in object-focused sentences than subject-focused ones until age five. Thus, Turkish-speaking children comprehend the prosodic focus gradually and perceive the object focus as default in the early years of development. Experiment 2 considered the effects of pragmatic felicity, age, and cleft type on cleft comprehension. The findings demonstrate that Turkish-speaking children achieved a high level of competence in interpreting both types of clefts regardless of the factors. Experiment 3 aimed to understand whether the methodology used in Experiment 2 impacted children's performances and explored their comprehension with a more complex experimental paradigm. Results of Experiment 3 provided more evidence that Turkish-speaking children can comprehend both cleft types at a similar accuracy level. In conclusion, this research suggests that Turkish-speaking children exhibit differences in comprehension of prosodic focus and cleft structures. The acquisition of prosodic focus predisposes an object advantage. There is no asymmetry in the cleft acquisition process. Our experiments demonstrate that Turkish's unique syntactic characteristics significantly affect children's language acquisition process, and they allow children to employ different strategies to comprehend subject- and object-clefts. Consequently, this thesis is notable for being the first attempt to examine Turkish prosodic focus and cleft sentence structures, and it serves as a comprehensive foundation for future research.