The Acquisition of morphosyntax in child L2 English: Evidence from Turkish learners
Ingilizce biçim ve yapı bilgisinin anadili Türkçe olan çocuklar tarafından edinimi
  1. Tez No: 189111
  2. Yazar: VASFİYE GEÇKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELMA HAZNEDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
ingilizce biçim ve yapı bilgisinin ana dili Türkçe olan çocuklar tarafından edinimiVasfiye GeçkinBu çalışmada ngilizce'yi ikinci dil olarak edinen üç Türk çocuğun yedi aylık diledinim sürecinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın odak noktası hem isimsel hemde fiilimsi yapılarda işlevsel yapıların var olup olmadığıdır.Denekler 4 yaş 11 ay, 4 yaş 6 ay ve 4 yaş 7 aylık stanbul'daki uluslararası birokulda ngilizce'yi ikinci dil olarak edinen üç Türk çocuktan oluşmaktadır. Uzun süreliveri toplama yöntemi ile elde edilen veriler, üretimsel dilbilim modeli temel alınarakanaliz edilmiştir. Özellikle fiil morfolojisinin ve belirtme tümcelerinin edinimininaraştırıldığı çalışmada elde edilen veriler, üretimsel dilbilim modeli esas alınarak analizedilmiştir. Veri, ayda ortalama üç kez olmak üzere ses kayıtları ve araştırmacınınayrıntılı notları şeklinde düzenli olarak toplanmıştır. Deneklerin söyledikleri kasetlerekaydedilmiştir, buna ek olarak araştırmacının notları da kullanılmıştır. Veri çözümlemeve analizi, CHILDES programında yer alan kodlama sistemine göre yapılmıştır.Çalışmada elde edilen veriler, ana dili Türkçe olup, ngilizce'yi ikinci dil olarakedinen çocukların dilinde, gerek isimsel gerekse fiilimsi yapıların dolayısı ile işlevselkategorilerin bulunduğunu göstermektedir. Ayrıca çocukların literatürde son yıllardatartışılagelen `tercihli mastar kullanımı' gibi bir süreçten geçmedikleri görülmüş olup,fiil çekim eklerindeki sorunların yüzeysel biçimbilimsel sorunlar olduğu görülmüştür.sim eklerine bakıldığında ise, özellikle belirtme tümcelerinde, çocuklarınngilizce iyelik ekleri ile tanımlık kullanımındaki (a(n)/the) yanlışlarının sistematikolmadığı ve eklerin birbiri yerine kullanılmaktan çok düşürüldüğü görülmüştür. Buvisonuçlar, ngilizce'yi ikinci dil olarak öğrenen Türk çocukların isimsi ekleri vebelirteçleri kullanmada, prosodik bir problemle karşı karşıya olduklarını göstermektedir.vii
Özet (Çeviri)
Acquisition of Morphosyntax in Child L2 English:Evidence from Turkish LearnersbyVasfiye GeçkinThis thesis investigates the early development of English as a second language(L2) by three Turkish children over a period of seven months, focusing on theavailability of the functional categories both within the nominal and the verbal domain.The sample consisted of three Turkish children, aged 4; 11, 4; 6 and 4; 7,acquiring English as an L2 at an international school in Istanbul, Turkey. Data obtainedwere analyzed on the basis of inflectional morphology and determiner phrase within thegenerative perspective. The utterances of the subjects were audiotaped on average atleast three times a month and they were accompanied by the detailed notes of theinvestigator. The data were transcribed, and analyzed according to the morphosyntacticcoding conventions utilized in the CHILDES coding system.The results of the analyses showed that both verbal and nominal functionalcategories are fully available and there is no optional infinitive stage. Moreover, whatdetermines the optionality of verbal inflection is not the lack of underlying syntacticstructure but rather missing surface inflections.Specifically within the determiner phrase the learners? errors in the use ofEnglish articles (a (n)/the) and possessives, child learners manifest errors of omissionrather than errors of substitution. In addition, they mark ?the? better than ?a?. Finally,the learners in this study do not fluctuate in their choice of articles; rather it appears tobe a prosodic problem. Overall, our data support the Prosodic Constraints and theMissing Surface Inflection Hypotheses in the L2 acquisition literature.v