Veteriner cerrahide operasyon bölgesi antisepsisinde hipokloröz asitin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of hypchlorous acid in operational site antisepsis in veterinary surgery
- Tez No: 893188
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu tez çalışmasında, 2023-2024 yılları arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Hayvan Hastanesi Cerrahi Ana Bilim Dalı'na getirilen 20 köpek olgularının operasyon öncesi hazırlık aşamasında; uygun olduğu durumlarda operasyon sahası, uygun olmadığı durumlarda operasyon hazırlığı sırasında tıraşlanan bölgelerinden örnek alınmıştır. Tıraştan hemen sonra alınan örnek ile hipokloröz asitle antisepsisi sağlandıktan sonraki mikroorganizma yükü karşılaştırılması amaçlanmıştır. Antisepsi öncesi ve sonrası steril swap ile alınan örnekler Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fakültesi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı tarafından karşılaştırılmıştır. Yapılan çalışmada hipokloröz asit ile antisepsisi sağlanan tüm hastalarda uygulanan bölgedeki mikroorganizma yükü sıfırlanmış olup, amaçlanan sonuç başarılı bir şekilde sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, in the pre-operative preparation phase of 20 dog cases brought to the Department of Surgery of Ondokuz Mayıs University Faculty of Veterinary Medicine Training, Practice and Research Animal Hospital between 2023-2024; when appropriate, samples were taken from the operation area, and when not appropriate, samples were taken from the areas shaved during the preparation for the operation. It was aimed to compare the microorganism load of the sample taken immediately after shaving with the sample taken after antisepsis with hypochlorous acid. The samples taken with sterile swab before and after antisepsis were compared by Ondokuz Mayıs University Faculty, Department of Microbiology. In the study, the microorganism load in the applied area was reduced to zero in all patients whose antisepsis was provided with hypochlorous acid, and the intended result was successfully achieved.