Turkish bank subsidiaries' lending behavior duringelectoral cycles
Yurt dışı iştirak bankalarının seçim dönemlerinde krediverme davranışları
- Tez No: 893216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bankaların kredi verme davranışları politik kararlardan etkilenebilir. Bu çalışma, 2008-2022 dönemine ilişkin Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından sağlanan banka finansal verilerini kullanarak, seçim dönemlerinin ve sahiplik yapılarının Türk bankalarının yurt dışında operasyonlarını sürdüren iştiraklerinin kredi verme davranışları üzerindeki etkisini analiz etmektedir. Çalışma kapsamındaki regresyon analizleri, Türkiye ile iştirak bankanın operasyonlarını sürdürdüğü ülkeler arasındaki kültürel ve politik yakınlığın yanı sıra, ülkelerin karakteristik özellikleri ve söz konusu iştiraklerin iş modellerinin rollerini de incelemektedir. Bu çalışmanın bulguları, kamu bankalarının yurt dışındaki iştiraklerinin Türkiye'deki seçim dönemlerinde kredi büyümesini azalttığını göstermektedir. Bununla birlikte, çeşitli heterojen etkiler için kontroller dikkate alındığında söz konusu sonucun büyüklüğü azalmaktadır. Farklı alt örneklemler kullanılarak yapılan sağlamlık testleri çalışmadaki bulguları doğrulamaktadır. Bu çalışma, Türk bankalarının yurt dışındaki iştiraklerinin kredi verme davranışlarının sahiplik yapısına bağlı olarak istatistiksel anlamda önemli ölçüde farklılaştığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Bank lending could be influenced by political considerations. Using bank-level financial statements data from the Banks Association of Türkiye (BAT) for the 2008-2022 period, this thesis analyzes the impact of electoral cycles and ownership structures on subsidiary-level bank lending patterns. Further, it examines the roles played by cultural and political proximity between the destination and the origin country, as well as country characteristics and business model of the subsidiaries. The findings of this study show that state-owned subsidiaries reduce their lending during Turkish election periods. Nevertheless, the magnitude of the result decreases considering controls for several heterogeneous effects. Robustness checks across different sub-samples validate our findings. The results highlight that foreign bank subsidiaries' lending patterns notably differ depending on the ownership structure.