Essays on microeconomics
Mikroekonomi üzerine makaleler
- Tez No: 893217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BARLO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
Bu tezde, tam bilgi altında, sosyal planlayıcıların mekanizma dizayn ederken ve bireylerin cayabileceği fırsatları şekillendirken eşitlik sınırlamalarını da göz önünde bulundurmaları gereken bir Nash uygulaması modeli üzerinde duruyoruz. Eşit- lik nosyonunun en ekstrem versiyonu olan anonim uygulamaları şöyle tanımlıy- oruz: İlk olarak, herhangi bir durumdaki herhangi bir sosyal optimal alternatif, yine aynı durumda nash dengesiyle elde edilebilmeli ve öyle ki bu nash dengesi tüm bireylerin aynı fırsatlara sahip olduğu bir çevreden gelmeli. İkinci olarak, herhangi bir durumdaki herhangi bir nash dengesi ( ilk koşuldaki fırsat eşitliği çevresinden gelmiş) sosyal optimal dengesi olmalı. Devamında, anonim uygulama nosyonunu genişleterek parçalı-anonim uygulama kavramını tanımlıyoruz. Böylece bireyler arası fırsat eşitliğini biraz daha gevşetmiş oluyoruz. İlk olarak, bireyleri eşitlik sınıflarına( adil bir gruplama yaparak) ayırıyoruz. Sonrasında anonimliği her bir alt grup için uyguluyoruz. Anonim uygulamalar için gereklilik ve yeterlilik koşullarını sunduğumuz gibi parçalı-anonimlik için de bu koşulları tanımlıyoruz. Ek olarak, anonim uygulamaya uymasına rağmen nash uygulamasına uymayan koletif amaçlar olabileceğini bir örnekle gösteriyoruz. Dolayısıyla, anonimliğin topluma, bazı merkezi olmayan sosyal seçim kurallarını sağlayabiliyor öyle ki bu kurallar nash uygulamasına uymuyor.
Özet (Çeviri)
We consider Nash implementation under complete information with the additional feature that planners need obey fairness restrictions when designing mechanisms and shaping individuals' unilateral deviation opportunities. An extreme form of such a notion of full implementation is anonymous implementation, which demands the fol- lowing: First, any socially optimal alternative at any one of the given states is attain- able via a Nash equilibrium (NE) at that state, which provides the same opportunity set for all individuals. Second, any such NE at any one of the states must be socially optimal at that state. We identify the necessary and (almost) sufficient conditions for the anonymous implementation of social choice correspondences. Further, we extend this concept to partitioned-anonymous implementation to allow for relaxed notions of fairness. First, agents are divided into equivalence classes (groups based on fairness considerations), delivering a partition over the set of individuals. Then, anonymity is required within each partition. This allows for a more flexible design while ensuring fairness within groups. We provide necessary and (almost) sufficient conditions for partitioned-anonymous implementation as well. Notwithstanding, we show that there are collective goals that are anonymously implementable but fail to be Nash implementable. Therefore, anonymity provides society with additional decentralizable social choice rules that are otherwise not Nash implementable. Un- fortunately, anonymity imposes a heavy burden when implementing efficiency: The Pareto social choice correspondence is not anonymously implementable in the full domain.