Psychological well-being and episodic specificity of future events
Psikolojik iyi oluş ve gelecek olaylarının epizodik özgüllüğü
- Tez No: 893215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA AYDIN BAYSAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN GÜNSELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Kişinin gelecekteki potansiyel senaryoları zihninde canlandırması, gelecek planlaması için temel bir süreçtir ve bu durum zihinsel sağlık açısından uyum sağlayıcı faydalar sunar. Epizodik gelecek düşüncesindeki eksiklikler, örneğin aşırı genelleştirilmiş hayal gücü, psikolojik iyi oluş ile ilişkilendirilmiştir. Bu çalışma, psikolojik iyi oluş ile epizodik gelecek düşüncesi özgüllüğü arasındaki ilişkiyi ve bu faktörlerin gelecek olay simülasyonlarının hatırlanabilirliğini nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Bu amaçla, gelecekteki olayların kendilikle ilgili olup olmadığını inceleyerek, gelecekteki olayların oluşturulması ve hatırlanabilirliği ile iyi oluş arasındaki ilişkinin bireyin kendisini içeren senaryoların simülasyonundan mı kaynaklandığını yoksa daha geniş epizodik hafıza süreçlerini mi yansıttığını belirlemeye çalışmıştır. Katılımcılar, oto-biyografik ve otobiyografik olmayan geleceğe yönelik olaylar oluşturmuştur (oluşturma aşaması). Her bir olayı anlatmalarının ardından, olayların öznel özellikleri değerlendirilmiştir. Bir sonraki aşamada (hafıza aşaması), oluşturma aşamasında kurgulanan olay simülasyonlarını hatırlamaları istenmiştir. Katılımcılar daha sonra depresyon, olasılık yanlılığı ve zamansal yaşam doyumu ölçeklerini tamamlamıştır. Gelecek anlatıları, özgüllüklerine göre değerlendirilmiştir. Sonuçlar, hafıza aşamasının gelecek olay oluşturma aşamasına kıyasla özgüllüğün azalmasına yol açtığını göstermiştir. Ayrıca, otobiyografik olmayan olaylar, otobiyografik olaylara kıyasla olay özgüllüğünü daha fazla öngörmüştür. Ancak, iyi oluş ölçütlerinin, gelecekteki olayların hafızasındaki özgüllük azalmasını veya olay türlerinin özgüllüğü arasındaki farkları öngördüğüne dair bir bulgu bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Mentally projecting oneself into potential future scenarios is fundamental for future planning, which has adaptive benefits for mental health. Episodic future thinking deficits, such as overgeneralized imagination, have been linked to psychological well-being. This study investigates the relationship between psychological well-being and event specificity in EFT, and how these factors affect the memorability of future event simulations. To this end, the self-relevance of the events to determine whether the relationship between the construction and memorability of future events and well-being is due to the simulation of scenarios involving oneself or reflects broader cognitive processes of episodic memory examined. Participants generated events for autobiographical and non-autobiographical futures (construction stage). After narrating each event, they rated subjective characteristics of the events. In the next phase (memory stage), they were asked to retrieve the event simulations generated in the construction stage. Participants then completed scales measuring depression, probability bias, and temporal life satisfaction. The future narratives were evaluated based on their specificity. The results demonstrated that the memory stage led to reduced specificity compared to the future event construction phase. Also, the non-autobiographical events predicted event specificity more compared to the autobiographical events. However, there was no evidence that psychological well-being measures predicted this reduction in specificity for memories of the future events, nor for the differences in specificity between event simulations of the self and others.