Art and dolls: An Imaginative interplay
Sanat ve oyuncak bebek: İmgesel bir etkileşim
  1. Tez No: 893220
  2. Yazar: BERRAK GÜLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. AHU ANTMEN AKİSKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez, oyuncak bebeklerin değişen tarihsel, kültürel, psikolojik ve sanatsal anlamlarının izini sürmekte, kompleks sembolizm ve fonksiyonlarını tartışarak, basit birer oyun nesnesi oldukları yönündeki yaygın algıya bir alternatif sunmaktadır. Tez, toplumsal hayal gücünde oyuncak bebeklerin evrimini üç ikonik figür üzerinden incelemektedir: Willendorf Venüsü, Anatomik Venüs ve Barbie. Sırasıyla ritüel bebekleri, anatomi bebekleri ve oyuncak bebeklerini örnekleyen bu figürler, kadın bedeni ve kültürel idealler hakkındaki değişen algıları yansıtmaktadır. Tez ayrıca, oyun kavramının kimlik oluşumu, duygusal ifade ve sosyal etkileşimdeki rolünü vurgulayarak, çocukluktan yetişkinliğe kadar oyuncak bebeklerle oynamanın psikolojik yönlerini ortaya koymaktadır. Sanatçıların oyuncak bebekleri bir araç olarak kullandığı on sanat eserini analiz ederek, fetişizm, ikili benlik, vekil benlik, mit yaratma, abjeksiyon, öz-nesneleştirme gibi temaları keşfetmekte ve oyuncak bebeklerin kültürel, politik, kişisel ve psikolojik temalarla etkileşim kurmak için kullanılabileceği çeşitli yolları göstermektedir. Son olarak tez, yazarın kendi sanatsal pratiğine dönmekte ve oyuncak bebek imgesinin sanatsal üretim aracılığı ile çeşitli kişisel deneyimleri, çocukluk anılarını, ve kimliği anlamlandırmak için bir araç olabileceği alanları araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the historical, cultural, psychological, and artistic significance of dolls, challenging their conventional conceptualization as mere playthings and revealing their complex symbolism and functions. The thesis examines the evolution of dolls in societal imagination through three iconic figures: the Venus of Willendorf, the Anatomical Venus, and Barbie. Reminiscent of ritual dolls, anatomy dolls, and toy dolls, these figures reflect changing perceptions of the female body and cultural ideals. The thesis also investigates the psychological aspects of doll play, from childhood to adulthood, highlighting its role in identity formation, emotional expression, and social interaction. It analyzes ten artworks by artists who have used dolls as their medium, exploring themes such as fetishism, the double, the surrogate self, myth-making, abjection, self- objectification, becoming, the idealized other, and the posthuman to demonstrate the diverse ways dolls can be used to engage with cultural, political, personal and psychological themes. Finally, the thesis reflects on the author's artistic practice, where dolls serve as a medium for exploring personal experiences, childhood memories, healing and the complexities of identity and self-expression.