Valuation of energy costs in the rental housing market : evidence from türki̇ye
Kiralık konut piyasasında enerji maliyetlerinin değerlendirilmesi: Türkiye örneği
- Tez No: 893219
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışma Türkiye'de enerji harcamalarının ev kirasına olan etkisini ve enerji verimliliği yatırım maliyetlerinin ev kiralarına ne ölçüde aktarıldığını sorgulamaktadır. Bunun için 2002 ile 2019 arasındaki yaklaşık 39,000 kiralık konut verisini kullanıyoruz. Sonuçlarımız enerji faturalarındaki 100 TL azalışın ev kiralarını 8 TL arttırdığını gösteriyor. Enerji maliyetlerine dair mükemmel değerlendirmenin olmayışının, piyasadaki bilgi başarısızlıklarına ve davranışsal faktörlere atfedilebileceğine vurgu yapıyoruz. Ek olarak, piyasa başarısızlıklarımı gidermek için hükümet müdahalelerinin önemini vurguluyor ve bazı politika önerilerinde bulunuyoruz.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of energy expenditure on housing rent in the housing market in Türkiye. We explore whether energy efficiency investments, proxied by energy costs, are capitalized into rental prices by exploiting a sample of nearly 39,000 rental dwellings from 2002 to 2019. Our results suggest that 100 TL decrease in energy bills is associated with an approximately 8 TL increase in rents, providing evidence of market failures and the role of behavioral factors in the rental housing market. We attribute market failures to informational and behavioral barriers and highlight the importance of government interventions toward eliminating these problems.