Türk Ceza Muhakemesinde bilirkişi görevlendirilmesi
Assigment of an expert witness in Turkish Criminal Proceedings
  1. Tez No: 893243
  2. Yazar: UFUK BEDİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HULUSİ AKKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Ceza muhakemesinde bilirkişi görevlendirilmesi, adil yargılanma hakkının önemli bir parçasını oluşturur. Bu bağlamda, bilirkişiye başvurma koşulları ve kimlerin bilirkişi olabileceği, yargılama sürecinin adil ve tarafsız olmasını sağlamak açısından büyük önem taşır. Bir bilirkişinin sahip olması gereken nitelikler, tarafsızlık ve uzmanlık kriterleri üzerinden değerlendirilecektir. Bu niteliklerin eksikliği, bilirkişi raporlarının güvenilirliğini ve geçerliliğini sorgulanabilir hale getirebilir. Bilirkişinin sunduğu rapor, mahkeme ve taraflar açısından büyük bir öneme sahiptir. Bilirkişi raporuyla birlikte, yetkili merci olayın ihtivasını daha net bir şekilde kavrayacaktır. Bu raporun, mahkemenin karar verme sürecine olan katkısı ve taraflar üzerindeki etkisi detaylı bir şekilde ele alınacaktır. Bilirkişiye başvurmanın adil yargılanma hakkı çerçevesinde nasıl daha etkin bir hale getirilebileceği, bu çalışmanın ana odak noktalarından biridir. Adil yargılanma hakkı, herkesin eşit bir şekilde yargılanma sürecine katılabilmesini sağlar. Bu nedenle, bilirkişinin yükümlülükleri ve sorumlulukları da bu hak çerçevesinde incelenecektir. Bilirkişilik ile benzer kavramlar arasındaki farklar, hukuki açıdan net bir şekilde açıklanacak ve karşılaştırmalı hukuk çerçevesinde bu kavramların farklı ülkelerdeki uygulamaları irdelenecektir. Literatür ve taraması yapılarak, bilirkişilik uygulamasının işlevi ve önemi, adil yargılanma hakkı ve eşitlik ilkesi bağlamında değerlendirilecektir. Bu değerlendirme, mevcut uygulamaların iyileştirilmesi ve daha adil bir yargılama sürecinin sağlanması amacıyla yapılacaktır. Böylece, ceza muhakemesinde bilirkişi görevlendirilmesinin daha adil ve etkin bir vasıta haline getirilebilmesi için öneriler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
In criminal proceedings, the appointment of experts constitutes an essential part of the right to a fair trial. In this context, the conditions for applying for an expert and who can be an expert are of great importance for ensuring that the trial process remains fair and impartial. The qualifications that an expert must possess will be evaluated based on criteria of impartiality and expertise. A lack of these qualifications may call into question the reliability and validity of the expert reports. The report provided by the expert is of significant importance to both the court and the parties involved. The report's impact on the court's decisions and the parties will be closely analyzed. How the application for an expert can be made more effective within the framework of the right to a fair trial is one of the main focus points of this study. The differences between expert testimony and similar concepts will be clearly explained from a legal perspective, and the application of these concepts in different countries will be explored within the framework of comparative law. By conducting a literature review, the function and significance of expert testimony, in the context of the right to a fair trial and the principle of equality, will be assessed. This assessment will be aimed at improving existing practices and ensuring a fairer trial process. Accordingly, recommendations will be provided for making the appointment of experts in criminal proceedings a fairer and more effective tool.