Türk ceza muhakemesi hukukunda SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi)
SEGBİS in Turkish criminal procedure law (Video Conferance System)
  1. Tez No: 868260
  2. Yazar: MERVE SARIÇİMEN İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte ortaya çıkan yenilikler, toplumsal düzenin bir parçası olan hukuk alanında da ortaya çıkmaktadır. Ses ve görüntünün, eş zamanlı ve anlık olarak teknik cihazlar vasıtası ile bir yerden başka bir yere aktarımını sağlayan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) de gelişen teknolojinin hukuk alanındaki yansımalarından olmuştur. SEGBİS, ülkemizde ceza muhakemesi işlemlerinden olan mağdur veya katılanın beyanlarının alınması, şüpheli veya sanığa yönelik ifade veya sorgu alma, bilirkişi, uzman kişi, gizli soruşturmacı ve tanık dinlenmesi işlemlerinde kullanılmaktadır. SEGBİS 5271 sayılı CMK' da düzenlenmekle birlikte, SEGBİS kullanımına ilişkin ayrıntılar SEGBİS Hakkında Yönetmelik ve 150 No' lu Genelgede ayrıntılı olarak gösterilmiştir. SEGBİS kullanımı, ceza muhakemesi ilkeleri ve ceza muhakemesi işlemlerinin temel hak ve özgürlüklere etkileri bakımından farklı görüşlere ve tartışmalara yol açmıştır. Çalışmamızda SEGBİS' e ilişkin Türk ceza muhakemesinde yer alan düzenlemeler incelenecek ve SEGBİS' in adil yargılanma hakkı ve kapsamında yer alan güvencelerle ilişkisi ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Innovations that emerge with developing technology also emerge in the field of law which is a part of the social order. Audio and Visual Information System which enables the simultaneous and instantaneous transfer of sound and image from one place to another through technical devices, has also been a reflection of the developing technology in the field of law. Audio and Visual Information System is a videoconferencing system used in Turkey for criminal proceedings. It is used to take the statements of victims or complainants, to take statements or interrogations of suspects or defendants, to hear expert witnesses, expert persons, undercover investigators, and witnesses. Audio and Visual Information System is regulated by the 5271 Turkish Criminal Procedure Code (CMK), but the details of its use are specified in Audio and Visual Information System Regulation and The Circular No. 150. The use of Audio and Visual Information System has led to different views and discussions regarding the principles of criminal procedure and the effects of criminal procedure proceedings on fundamental rights and freedoms. In our study, the regulations regarding Audio and Visual Information System in Turkish criminal procedure will be examined and the relationship between Audio and Visual Information System and the right to a fair trial and the safeguards included in it will be discussed.