Adölesan baş üstü fırlatma sporcularında skapular diskinezinin omuz propriyosepsiyonu ve stabilizasyonuyla ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between scapular dyskinesis with shoulder proprioception and stabilization in adolescent overhead throw athletes
- Tez No: 893252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜBERRA TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Adölesan sporcularda tekrarlı omuz hareketlerini içeren spor branşlarında baş üstü fırlatma aktivitelerinde tek taraflı üst ekstremite fonksiyonunun fazla olması nedeniyle yaygın olarak skapular diskinezi görülmektedir. Buna bağlı olarak omuz propriyosepsiyonunda ve stabilizasyonunda değişiklik olduğuna dair bilgiler net değildir. Çalışmamızın amacı; adölesan baş üstü fırlatma sporcularında skapular diskinezinin omuz propriyosepsiyonu ve stabilizasyonuna olan etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmamız voleybol, basketbol ve hentbol spor branşlarındaki adölesanlar ve sedanter adölesanlar ile gerçekleştirildi. Katılımcıların demografik bilgileri kaydedildi. Katılımcıların skapular diskinezileri Lateral Skapular Kayma Testi (LSKT) ve Skapular Diskinezi Testi (SDT), omuz propriyosepsiyonları lazer imleç yardımlı açı tekrarlama testi, omuz stabilizasyonları Üst Ekstremite Y Denge Testi (ÜEYDT) ile değerlendirildi. Çalışmamıza 36'sı kadın toplamda 89 gönüllü adölesan dahil edildi. Katılımcıların 48'i sporcu (13 voleybol, 22 basketbol, 13 hentbol) ve 41'i sedanter adölesandı. LSKT sonuçları sporcu grubunda, voleybolcuların 2'sinde (%15,4), basketbolcuların 3'ünde (%13,6), hentbolcuların 8'inde (%61,5) ve sedanter grupta 7'sinde (%17,1) skapular diskinezi pozitif olarak gözlendi. SDT sonuçlarına göre sporcularda, voleybolcularda 6 (%46,2), basketbolcularda 14 (%63,6) ve hentbolcularda 3 (%23,1), sedanter grupta ise 27 adölesanda (%65,9) normal skapular ritim görüldü.
Özet (Çeviri)
Scapular dyskinesia is commonly observed in adolescent athletes due to excessive unilateral upper extremity function in overhead throwing activities in sports branches that involve repetitive shoulder movements. Accordingly, information regarding changes in shoulder proprioception and stabilization is not clear. The purpose of our study; to investigate the effect of scapular dyskinesia on shoulder proprioception and stabilization in adolescent overhead throwing athletes. Our study was conducted with adolescents and sedentary adolescents in volleyball, basketball and handball sports branches. Demographic information of the participants was recorded. The participants' scapular dyskinesias were evaluated with the Lateral Scapular Glide Test (LSGT) and Scapular Dyskinesia Test (SDT), their shoulder proprioception was evaluated with the laser cursor-assisted angle repetition test, and their shoulder stabilization was evaluated with the Upper Extremity Y Balance Test (UEYBT). A total of 89 volunteer adolescents, 36 of whom were women, were included in our study. 48 of the participants were athletes (13 volleyball, 22 basketball, 13 handball) and 41 were sedentary adolescents. LSGT results were observed in the scapular region in 2 of the volleyball players (15.4%), 3 of the basketball players (13.6%), 8 of the handball players (61.5%) and 7 of the sedentary group (17.1%). Dyskinesia was observed as positive. According to the SDT results, normal scapular rhythm was observed in 6 (46.2%) volleyball players, 14 (63.6%) basketball players, 3 (23.1%) handball players, and 27 adolescents (65.9%) in the sedentary group.