Bir halk hikayesi olan Chunhyangjeon'un Joseph Campbell'ın monomit kuramı bağlamında incelenmesi: 2000 yapımı Chunhyang filmi örneği
The analysis of a folk tale 'chunhyangjeon' in the context of Joseph Campbell's monomyth theory: The Case of the 'Chunhyang' movie made in 2000
- Tez No: 893251
- Danışmanlar: DOÇ. PINAR ALTUNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Halk Bilimi (Folklor), Psikoloji, Eastern Linguistics and Literature, Folklore, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kore Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışması Joseph Campbell'ın Monomit Kuramı kullanılarak 2000 yılında çekilen Kore filmi 'Chunhyang'ın analizinin yapılmasını amaçlamaktadır. Bu bağlamda giriş bölümünde tezin konusu, amacı, yöntemi, önemi ve kapsamına yer verilmiştir. Birinci bölümde Chunhyang'ın orijinal pansori eserlerinden biri olması ve filmde de bu doğrultuda işlenmesi sebebiyle pansori sanatının ne olduğuna dair genel bir içeriğe yer verilmiştir. İkinci bölümde Chunhyang hikayesinin vanpanbon (완판본) varyantı temel alınarak hikayenin geniş özetine yer verilmiştir. Daha sonra film olan Chunhyang'a değinilmiş, hikâye ile olan benzerliği ve filmi özel kılan unsurlar anlatılmıştır. Üçüncü bölümde Monomit Kuramı'na giriş yapılmış, kuram bütün aşamalarıyla birlikte 17 basamak detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Bu doğrultuda Carl Gustav Jung'un 'arketipsel sembolizm' kavramına da değinilmiş kuramın psikanalitik boyutuna da yer verilmiştir. Dördüncü bölümde Monomit Kuramı kullanılarak Chunhyang filminin çözümlemesi yapılmıştır. Yapılan çözümlemede 17 basamaktan 14'ünün filmde kendine yer bulduğu ortaya çıkmıştır. Sonuç bölümünde ise Monomit Kuramı'nın Chunhyang filmi özelinde büyük ölçüde geçerli olduğu kanısına varılmıştır. Ayrıca bu tezin bu konu hakkında yapılan ilk çalışma olması nedeniyle özgün bir çalışma olduğuna değinilmiş ve bu konudaki önemine vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the 2000 Korean film 'Chunhyang' using Joseph Campbell's Monomyth Theory. In this context, the introduction section covers the subject, aim, method, significance and scope of the thesis. In the first chapter, due to Chunhyang's status as one of the original pansori works and its portrayal in the film, a general overview of pansori art is provided. The second chapter provides a comprehensive summary of the Chunhyang story based on the vanpanbon (완판본) variant. Moreover, the movie Chunhyang was mentioned, its similarity with the story and the elements that make the movie special were explained. The third chapter introduces the Monomyth Theory, providing a detailed explanation of the theory's 17 steps. In this regard, Carl Gustav Jung's concept of 'archetypal symbolism' is mentioned, along with the theory's psychoanalytic dimension. In the fourth chapter, the analysis of the film Chunhyang is analyzed using the Monomyth Theory. The analysis reveals that 14 out of the 17 steps of the theory are present in the film. In the conclusion section, it is concluded that the Monomyth Theory is highly applicable to the film Chunhyang. Additionally, it is emphasized that this thesis is an original work, being the first study on this subject and its importance.