Endüstriyel otomasyon sıstemleri ile levha yüzey analizi
Plate surface analysis with industrial automation systems
- Tez No: 893286
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF NACİ ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Ürün kalitesinin değerlendirilmesinde kusur tespiti ve sınıflandırması, sonrasında müşteri memnuniyetini garanti altına almanın ve marka değerini korumanın temel unsurlarındandır. Özellikle Orta Yoğunluklu Fiber Levha (MDF) gibi sanayi ürünlerinde, üretim süreçlerindeki hataların erken aşamada belirlenmesi ekonomik ve operasyonel verimliliği artırırken, son kullanıcı açısından ürün güvenilirliğini de maksimize etmektedir. Bu bağlamda, tez çalışmamda, MDF ürünlerinde görülen kusurları otomatik olarak tespit edebilen ve sınıflandırabilen bir algoritma geliştirilmiştir. Bu algoritma, görüntü işleme teknikleri ve makine öğrenmesi metodolojilerini entegre ederek, çeşitli kusur tiplerini tespit ve teşhis edebilmektedir. Geliştirilen algoritma, güncellenebilir öğrenme mekanizmaları ile donatılarak, yeni kusur türlerine adaptasyon yeteneği ve genişletilmiş bir uygulama alanı sunmaktadır. Bu çalışma, MDF üretim hatlarında kalite kontrol süreçlerinin otomasyonunu sağlayarak, müşteri memnuniyetini dolaylı yoldan artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Defect detection and classification in the evaluation of product quality are the basic elements of guaranteeing customer satisfaction and protecting brand value. Especially in industrial products such as Medium Density Fiberboard (MDF), identifying errors in production processes at an early stage increases economic and operational efficiency and maximizes product reliability for the end user. In this context, in my thesis study, an algorithm that can automatically detect and classify defects seen in MDF products was developed. By integrating image processing techniques and machine learning methodologies, this algorithm is able to detect and diagnose various types of defects. The developed algorithm is equipped with updateable learning mechanisms, offering the ability to adapt to new defect types and an expanded application area. This study indirectly increases customer satisfaction by providing automation of quality control processes in MDF production lines.