Development of therapeutic strategies against Crimean-Congo hemorrhagic fever (CCHF)
Kırım-Kongo kanamalı ateşine (KKKA) karşı tedavi stratejilerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 893293
  2. Yazar: ECE AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ URARTU ÖZGÜR ŞAFAK ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), insanlarda oldukça ölümcül ve zoonotik bir arboviral enfeksiyondur. CCHF virüsünün neden olduğu bu hastalık, %40'a kadar ulaşan ölüm oranıyla şiddetli kanamalı salgınlara yol açmaktadır. KKKA, Hyalomma türüne ait keneler aracılığıyla bulaşması nedeniyle bir arboviral hastalık olarak sınıflandırılır. İnsan enfeksiyonu, enfekte kenelerin ısırması veya enfekte hayvanların ya da hastaların vücut sıvılarına maruz kalma yoluyla gerçekleşir. Türkiye'de ilk bildirilen vakadan bu yana 2002 yılında, toplamda 9.700 vaka kaydedilmiştir. Hastalık Türkiye'de endemik olup, ülkeyi Avrupa bölgesinde KKKA'dan en çok etkilenen ülkelerden biri konumuna getirmiştir. Şu anda KKKA'ya karşı etkili bir koruyucu önlem, aşı veya spesifik antiviral tedavi bulunmamaktadır. Bu etkili karşı önlemlerin yokluğu, önemli bir halk sağlığı tehdidi ve ciddi bir sosyolojik sorun teşkil etmektedir. Bu çalışmanın amacı, CCHF'ye karşı virüs spesifik ve konakçıya güvenli stratejiler geliştirmek, virüs enfeksiyonunu doğrudan inhibe etmek ve/veya hastalığın sonrasındaki tedavisini gerçekleştirmektir. Bu amaç doğrultusunda, CRISPR/Cas13b genom düzenleme aracı kullanılacaktır. CRISPR-Cas13b gibi RNA düzenleme sistemleri, gen ekspresyonunu DNA dizilimini değiştirmeden kontrol etme avantajı sunar ve RNA düzeyinde geçici modifikasyonlar uygulayabilir, bu da onları RNA virüsleriyle mücadelede umut verici araçlar haline getirir. Virüs genom segmentlerinden S segmenti, viral genomu korumak ve organize etmek için nükleokapsid proteinini kodlar, ve L segmenti ise, viral çoğalma ve transkripsiyon süreçleri için gerekli olan RNA polimerazı kodlar. Bu iki segment CRISPR/Cas aracı ile etkisiz hale getirilecektir. Son olarak, CRISPR/Cas13b sistemi aracılığıyla HEK293 hücrelerinde CCHFV replikasyonunun inhibisyonunu göstermek için, gen aktarım ajanı olarak rekombinant adeno-ilişkili virüs (rAAV) kullanılacaktır. Önerilen hipotez doğrulanırsa, proje ülkede önemli bir etki yaratacak ve elde edilen bilgi birikimi ile anlamlı bir katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Crimean-Congo Hemorrhagic Fever (CCHF) is a highly fatal and zoonotic arboviral infection in humans. It is caused by the CCHF virus, which precipitates severe hemorrhagic outbreaks with a mortality rate reaching up to 40%. CCHF is classified as an arboviral disease due to its transmission through tick vectors of the Hyalomma species, which are arthropods. Human infection occurs either via bites from infected ticks or through exposure to the bodily fluids of infected animals or patients. Since the initial reported case in Turkey in 2002, a total of 9,700 cases have been documented. The disease is endemic in Turkey, positioning it as one of the most affected countries by CCHF within the European region. Currently, there is no effective protective measure, such as a vaccine or specific antiviral treatment, for CCHF. This lack of effective countermeasures constitutes a significant public health threat and a serious sociological issue. The aim of this study is to develop virus-specific and host-safe strategies against CCHF to directly inhibit virus infection and/or subsequent treatment of the disease. For this purpose, the CRISPR/Cas13b genome editing tool will be utilized. RNA editing systems, such as CRISPR-Cas13b, offer the advantage of controlling gene expression without altering the underlying DNA sequence and can exert transient modifications at the RNA level, making them promising tools in combating RNA viruses. The two virus genome segments, the S segment, which encodes the nucleocapsid protein to protect and organize the viral genome, and the L segment, which encodes RNA polymerase for replication and transcription processes necessary for viral propagation, will be rendered ineffective using the CRISPR/Cas tool. Finally, to demonstrate the inhibition of CCHFV replication in HEK293 cells via the CRISPR/Cas13b system, recombinant adeno-associated virus (rAAV) will be used as the gene delivery agent. If the proposed hypothesis is confirmed, the project will significantly impact the country with the know-how generated.