Developing advanced non-invasive nano-formulations and drug-conjugation strategies against glioblastoma via complete antibody and antibody Fab fragments
Glioblastoma karşı gelişmiş invaziv olmayan nano-formülasyonlar ve ilaç-konjugasyon stratejilerinin geliştirilmesi: Tam antikor ve antikor Fab kısımlarının kullanımı
  1. Tez No: 855737
  2. Yazar: NİLÜFER ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUR MUSTAFAOĞLU VAROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Onkoloji, Bioengineering, Biotechnology, Oncology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Glioblastoma Multiforme (GBM), tedavi sınırlamaları ve zorlu kan-beyin bariyeri (BBB) nedeniyle karmaşık tedavi zorlukları sunmaktadır. GBM nüks tedavisi için kabul görmüş bir tedavi olan Bevacizumab, bu zorlu ortamdaki etkinliği konusunda iyi anlaşılmamıştır. Bu araştırma, Bevacizumab'ın nanotakviyeli ve PEG bağlayıcılarla kısımlandırarak stabilize edilmesini, dolaşımı güçlendirmeyi ve BBB'yi aşmayı hedeflemektedir. Optimize edilmiş niosomal nanopartiküller, güçlü stabilite ve üstün hücresel yanıtlar sergileyerek, lipozomlara kıyasla daha etkili ilaç taşıyıcıları olarak konumlanmaktadır. α-Nio (mAb) (Nio-1 mAb) ve Nio-Fab (Nio-4 Fab) gibi nano-konjugeler, çeşitli in vitro değerlendirmelerde orijinal Fab ve mAb ürünlerini aşan yüksek hücresel bağlanma sergilemektedir. Yenilikçi liposomal site-spesifik nano-konjugasyonlar ve oligonükleotid entegrasyonları, mRNA aktivitesinde belirgin azalma sergileyerek hedefe yönelik ilaç taşıma mekanizmalarını tanıtmaktadır. PEG eklenmiş Fab kısımlarının keşfi, özellikle siteler arası Fab PEG ürünlerinin glioma hücrelerinde artan etkinliğini ve sağlıklı hücreleri minimum düzeyde etkilemeyi göstermektedir. BBB aralığındaki fizyolojik değerlendirmeler, Nio-Fab'ın üstün geçirgenliğini vurgulayarak, Sadece Fab'ı Fab-PEG'den öne çıkarmaktadır. İlginç bir şekilde, Nio-Fab maruziyetinden sonraki Fab-PEG'in, Sadece Fab'dan daha belirgin TEER azalmasına neden olduğu, farklı morfolojik değişiklikleri işaret etmektedir. Bu araştırma, özellikle Bevacizumab'ın etkinliğini artırmaya odaklanarak, GBM tedavisinin karmaşık engellerini aşmak için çeşitli stratejilerle kısımlaştırılmış ve entegre edilmiş ilaç konseptlerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Optimize edilmiş nano-takviyeli, yenilikçi konjugasyon yöntemleri ve öncü ilaç taşıma stratejilerini entegre etme çabasıyla, bu çalışma, GBM tedavi stratejilerinde devrim niteliğinde terapötik ilerlemeleri öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
In the intricate landscape of Glioblastoma Multiforme (GBM) treatment, marked by inherent therapy limitations and the formidable blood-brain barrier (BBB), the efficacy of Bevacizumab remains incompletely understood, particularly in the challenging milieu of GBM recurrence. This research is dedicated to enhancing the therapeutic potential of Bevacizumab by strategically fragmenting and integrating it with nanocarriers and PEG linkers, with a fundamental goal of bolstering stability, systemic circulation, and efficient traversal of the BBB. The study unravels meticulously optimized niosomal nanoparticles, showcasing robust stability and eliciting superior cellular responses, thus positioning them as inherently more proficient drug carriers in contrast to traditional liposomes. Nanoconjugates, exemplified by α-Nio (mAb) (Nio-1 mAb) and Nio-Fab (Nio-4 Fab), manifest elevated cellular binding capabilities, surpassing the performance of original Fab and mAb products across diverse in vitro assessments. Further exploration into liposomal site-specific nanoconjugations and oligonucleotide integrations significantly amplifies nanocarrier efficiency, resulting in diminished mRNA activity and the introduction of precision-targeted drug delivery modalities. A nuanced examination of PEGylated Fab fragments reveals heightened efficacy, particularly discernible in site-specific Fab PEG formulations, which exhibit augmented effectiveness on glioma cells while exerting minimal impact on healthy cells. Physiological evaluations pertaining to the BBB underscore Nio-Fab's superior permeability, with Only Fab outperforming Fab-PEG. Intriguingly, Fab-PEG induces a more substantial TEER reduction than Only Fab post Nio-Fab exposure, indicative of discernible morphological alterations. This investigation is fundamentally centered on the strategic enhancement of Bevacizumab's efficacy through the judicious integration of diverse methodologies aimed at circumventing the intricate barriers inherent to GBM treatment. The consequent development of non-invasive antibody-drug conjugates necessitates meticulous evaluation within physiologically relevant settings. Through the integration of optimized nanocarriers, innovative conjugation methodologies, and pioneering drug delivery strategies, this study aspires to transcend the inherent challenges of the central nervous system (CNS), envisioning revolutionary advancements in therapeutic strategies for GBM. The research, thus, not only contributes to the fundamental understanding of nanocarrier-based drug delivery systems but also holds the promise of reshaping the landscape of GBM treatment paradigms.