Keratokonus hastalarında korneal çapraz bağlama (cross-linking) tedavisinin lens kapsülü, iris ve diğer ön segment parametreleri üzerine etkileri
The effects of corneal cross-linking treatment on lens capsule, iris, and other anterior segment parameters in keratoconus patients
- Tez No: 893326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEREK TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Keratokonus hastalarını cross-linking (CXL) öncesi ve sonrasındaki 1. ay ve 6. ayda görme keskinliği, keratometri değerleri, ön segment optik koherens tomografi (ÖS-OKT) ile değerlendirilen ön segment parametreleri, optik biyometri, korneal topografi, ve speküler mikroskopi ile değerlendirerek, cross-linking tedavisinin bu hastalarda meydana getirdiği değişimi görmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı, Göz Hastalıkları Polikliniği'nde keratokonus tanısı alan, takibi yapılan ve hızlandırılmış CXL için cerrahi endikasyonu olan 12-40 yaş arası, 32 göz üzerinde yapılmak üzere planlanmıştır. Hastaların cerrahi öncesi ve cerrahi sonrası (1. ay, 6. ay) kontrollerinde snellen eşeli ile alınıp logMAR'a çevrilmiş en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), refraksiyon değerleri kaydedilmiş, aynı zamanda yarıklı ışık biyomikroskopi ve fundus muayenesi yapılmıştır. ÖS-OKT kullanılarak elde edilen görüntüler Image J programına aktarılıp ön kamara açısı (ÖKA 500, ÖKA 750), açı açıklık mesafesi (AAM 500, AAM 750), trabeküler iris boşluk alanı (TİBA 500, TİBA 750) ve iris stromal kalınlık (İSK) değerleri bu program üzerinden; santral kornea kalınlığı (SKK) ve ön lens kapsül kompleksi (ÖLKK) ise ölçüm yapılan cihazda, ölçüm aleti yardımıyla manuel olarak ölçülmüştür. Optik biyometri ile aksiyel uzunluk (AU), ön kamara derinliği (ÖKD), K1 ve K2, lens kalınlığı (LK); korneal topografi ile en yüksek keratometri (Kmax), astigmatik power, santral kornea kalınlığı (SKK), en ince kornea kalınlığı (Thinnest korneal thickness [ TCT] ) ve speküler mikroskopi ile endotel hücre yoğunluğu (EHY) ölçülerek CXL öncesi ve sonrası değerler karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda ortalama yaşı 20,78 ± 4,54 yıl olan 17'si kadın (%53,1), 15'i erkek (%46,9) 32 göz incelendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to evaluate the changes caused by cross-linking treatment in keratoconus patients by assessing visual acuity, keratometry values, anterior segment parameters evaluated with anterior segment optical coherence tomography (AS-OCT), optical biometry, corneal topography, and specular microscopy before cross-linking (CXL) and at the first month and sixth month after the procedure. Materials and Methods: The study was planned to be conducted on 32 eyes of patients aged 12-40 years, diagnosed with keratoconus, followed up, and with a surgical indication for accelerated CXL at the Ophthalmology Clinic of Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology. In the preoperative and postoperative (1st month, 6th month) examinations, the best corrected visual acuity (BCVA) taken with the Snellen chart and converted to logMAR, as well as refraction values, were recorded. Additionally, slit-lamp biomicroscopy and fundus examinations were performed. Images obtained using AS-OCT were transferred to the Image J program, and the anterior chamber angle (ACA 500, ACA 750), angle opening distance (AOD 500, AOD 750), trabecular-iris space area (TISA 500, TISA 750), and iris stromal thickness (IST) values were measured through this program. The central corneal thickness (CCT) and anterior lens capsule complex (ALCC) were manually measured on the device used for the measurement, with the help of a measuring tool. Using optical biometry, axial length (AL), anterior chamber depth (ACD), K1 and K2, and lens thickness (LT) were measured. With corneal topography, the maximum keratometry (Kmax), astigmatic power, central corneal thickness (CCT), and thinnest corneal thickness (TCT) were measured. Endothelial cell density (ECD) was measured using specular microscopy. The values before and after CXL were compared. Results: In our study, 32 eyes of 17 women (53.1%) and 15 men (46.9%) with an average age of 20.78 ± 4.54 years were examined.