Kayseri ilindeki kaynak işçilerinde yapılan göz taramasında tesbit edilen, kaynağa bağlı makulopatilerin çok yönlü değerlendirilmesi
- Tez No: 8444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. G. E. MİRZA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Kaynak arkı, mor ötesinden görünen ışık ve kızılötesine kadar geniş bir spektrumda ışın yayar. Korunmayan gözlerde, morötesi, görmeyi kalı cı olarak etkilemeyen keratokonjonktivit yakınmalarına yol açarken, görü nen ışık ve yakın kızılötesi retinaya ulaşarak, görme kalitesini etkile yebilen termal veya fotokimyasal hasarlar oluşturabilir. Literatürde her ne kadar kaynak ışınına bağlı makulopatinin nadir olduğu söylenmek teyse de Türkiye'de bu konuda bir çalışma olmadığını göz önüne alerak yaptığımız çslışraada biz kaynak makulopati sinin % 16 gibi küçümsenmeye cek bir oranda olduğunu tesbit ettik. Bunun üzerine konuyu değişik kay nak çeşitlerinin göze olan etkileri, işyerlerindeki çalışma şartları ve korunma bnlenüerinin yeterliliği gibi çeşitli açılardan ele alarak, ülkemizdeki bu yüksek makulopati oranını çok yönlü olarak değerlendirme ye çalıştık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The welding arc emits radiation across a wide spectrum from ultra violet to visible light and infrared. In the unprotected eyes, visible light and near infrared reach the retina to form photochemical and thermal injuries which can effect the visual acuity, whereas ultraviolet leads to keratokon jonktivitis, that does not threaten the sight permanently. Though, in the literature it is stated that maculopathy due to the electric welding arc is rare, we found a rate of 16 % which is not too small, in our study which is being done bearing in mind that there were no previous studies about this subject in Turkey. Thereupon, taking the subject into consideration in many ways, like the effects of different kinds of arc welders on the eye, the working conditions and safety precautions present in the workshops, we evaluated this high maculopathy rate in our country in many ways.