Commonwealth tipi yeni anayasacılık modelinin bir örneği olarak Birleşik Krallık parlamentosunun insan haklarının korunmasındaki rolü
The role of the United Kingdom parliament in protecting human rights as an example of the new commonwealth model of constitutionalism
  1. Tez No: 893331
  2. Yazar: ÖMER DEMİRTAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN YOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Commonwealth tipi yeni anayasacılık modeli, geleneksel parlamento üstünlüğü ve geleneksel anayasa üstünlüğü sisteminin bazı özelliklerini bünyesinde barındıran hibrit bir model olarak nitelendirilmektedir. Birleşik Krallık'ta 1998 yılında kabul edilen İnsan Hakları Kanunu Commonwealth tipi yeni anayasacılık modelinin bir örneğini teşkil etmektedir. Tez çalışmasının ilk bölümünde, Commonwealth tipi yeni anayasacılık modeli Gardbaum'un kuramı temel alınarak doktrin görüşleri ve örnekler ışığında incelenmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Birleşik Krallık İnsan Hakları Kanunu örneği üzerine odaklanılmakta, bu kanunun çizdiği çerçevede Birleşik Krallık Parlamentosunun ve parlamento bünyesinde görev yapan İnsan Hakları Karma Komitesinin oynadığı rol ortaya konulmaktadır. Böylece bir anayasal sistemde yasama organının insan haklarının korunmasında nasıl etkili olabileceği gösterilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The new Commonwealth model of constitutionalism is considered as a hybrid model, which includes some features of the traditional legislative supremacy system and the traditional constitutional supremacy system. The Human Rights Act, enacted in the United Kingdom in 1998, is an example of the new Commonwealth model of constitutionalism. In the first chapter of the thesis, the new Commonwealth model of constitutionalism is examined based on Gardbaum's theory and in the light of the doctrinal views and the samples. In the second chapter of the thesis, the example of the United Kingdom Human Rights Act is focused on and the role of the United Kingdom Parliament and the United Kingdom Joint Committee on Human Rights, working within the parliament, in the framework of this act is displayed. In this way, it is tried to show how the legislature can be effective in protecting human rights in a constitutional system.