Evcil ruminantların (manda, sığır, koyun ve keçi) kan serumlarında enzootik sığır löykozuna (EBL) karşı antikor varlığının enzyme lınked ımmunosorbent assay (elısa) testi ile araştırılması
Investigation of the presence of antibodies against enzootic bovine leukosis (EBL) in blood serum of domestic ruminants (buffalo, cattle, sheep and goat) by enzyme linked immunosorbent assay (elisa) test
- Tez No: 893345
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜMÜŞOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
Enzootik sığır löykozu (EBL), retroviridae ailesinde bulunan bovin lökemi virusu (BLV) tarafından oluşturulan bulaşıcı viral bir hastalıktır. BLV, sığırın yanı sıra manda, koyun ve keçi gibi diğer evcil ruminantlarda da enfeksiyona neden olabilir. Sığırların Löykoz Virusu (BLV), enfekte ineklerin yaklaşık üçte birinde persiste enfeksiyon gelişmektedir ve bu hayvanlar duyarlı hayvanlara ve hatta insanlara virusun bulaştırılmasında taşıyıcı olarak önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Son yıllarda yapılan yayınlarda BLV ile enfekte sığır sütleri ile insanlardaki meme kanseri vakalarının ilişkilendirilmesinden dolayı enfeksiyonun hayvanlardaki varlığı daha da önemli hale gelmiştir. EBL tanısında kullanılan laboratuvar yöntemlerinden ELISA testi hayvanların kan serumunda BLV' ye karşı antikor varlığını ölçer. EBL' nin yaygınlığını ve kontrolünü belirlemek için kullanılan önemli bir testtir. Bu çalışmanın amacı Samsun, Tokat ve Sivas İllerinde toplamda 480 adet evcil ruminantın (Manda, sığır, koyun ve keçi) kan serumlarında EBL' ye karşı antikor varlığının ELISA testi ile araştırılmasıdır. Çalışma sonunda EBL antikorlarının varlığı incelenen kan serumu örneklerinin hiçbirinde antikor varlığına rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Enzootic bovine leukosis (EBL) is an infectious viral disease caused by bovine leukemia virus (BLV) in the retroviridae family. BLV can cause infection in cattle as well as other domestic ruminants such as buffalo, sheep and goats. Bovine Leukosis Virus (BLV) develops persistent infection in approximately one-third of infected cows, and these animals are thought to play an important role as carriers in transmitting the virus to susceptible animals and even humans. The presence of the infection in animals has become even more important due to the association of BLV-infected bovine milk with breast cancer cases in humans in recent publications.ELISA test is a laboratory method used in the diagnosis of EBL. The ELISA test measures the presence of antibodies against BLV in the blood serum of animals. ELISA test is an important test to determine the prevalence and control of EBL. The aim of this study is to investigate the presence of antibodies against EBL in the blood serum of a total of 480 domestic ruminants (Buffalo, cattle, sheep and goats) in Samsun, Tokat and Sivas provinces by ELISA test. At the end of the study, the presence of EBL antibodies was not detected in any of the blood serum samples examined.