İlkokullarda görev yapan öğretmenlerin öğretmenlik meslek kanununa ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Examination of opinions primary school teachers on the teaching profession law
- Tez No: 893344
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırmanın temel amacı, ilkokullarda görev yapan sınıf ve branş öğretmenlerinin 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanununda (ÖMK) ortaya konan kariyer basamaklarına geçiş süreci ve kariyer basamaklarında ilerlemelerine ilişkin görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırma, nitel yöntemlerden durum çalışması deseniyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ili Etimesgut, Keçiören ve Kahramankazan ilçeleri ilkokullarında görev yapan dört Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, bir İngilizce ve bir Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanlarında olmak üzere toplam altı branş ve yedi sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak odak grup uygulaması ile toplanmıştır. Araştırma bulguları; ilkokullarda görev yapan sınıf ve branş öğretmenlerinin meslek kanununa ilişkin birçok konuda ortak görüş bildirdiğini ortaya koymuştur. Öğretmenler içerik ve biçimsel olarak açık ve detaylandırılmış bir meslek kanunu beklentisinde olduklarını belirtmişlerdir. Her iki öğretmen grubu da seminer içeriklerinin yoğun ve video seminer süresinin uzun olduğu noktasında ortak görüş bildirmişlerdir. Sınıf ve branş öğretmenleri kariyer yapılanması ve kariyer basamaklarında yükselmiş olmakla elde ettikleri unvanlara özgü farklı bir görev tanımı beklentisindendir. Katılımcılar, dijital olarak sunulan video içeriklerin etkileşimli ortamlarda yapılması ve tecrübe aktarımına olanak sağlaması gerektiğini vurgulamışlardır. Her iki öğretmen grubu da sınav muafiyetiyle ilgili alan sınırlamasının getirilmesiyle ilgili ortak görüş bildirmiştir. Öğretmenlik kariyer basamakları yazılı sınavının (ÖKBYS) 2006 yılında ilk defa uygulanmasının ardından düzenli aralıklarla bir sınav süreci izlenmemiş olması öğretmenler açısından hak kayıplarına neden olmuştur. Bundan dolayı öğretmenler yeni bir düzenleme ve yapılanma beklentilerine ilişkin görüş bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to determine the opinions of primary school primary and subject teachers about the transition process to the career stage and their progression in the career ladder set out in the Teaching Profession Law No. 7354. The research was conducted with case study design from qualitative methods. The study group consisted of a total of six branch and seven classroom teachers working in primary schools in Etimesgut, Keçiören and Kahramankazan districts of Ankara, four in Psychological Counseling and Guidance, one in English and one in Religious Culture and Moral Knowledge.The research data were collected through a focus group application using a semi-structured interview form. The findings of the study revealed that primary school teachers and subject teachers working in primary schools expressed common views on many issues related to the professional code. Teachers stated that they expected a clear and detailed professional code in terms of content and form. Both groups of teachers shared the common opinion that seminar contents were intensive and video seminar duration was long. Primary and subject teachers expect a career structure and a different job description specific to the titles they have achieved by rising up the career ladder. The participants emphasised that the video contents presented digitally should be made in interactive environments and allow for the transfer of experience. Both groups of teachers expressed a common opinion about the introduction of field limitations related to exam exemption. The fact that the written exam for the teaching career steps was not followed at regular intervals after the first application of the written exam in 2006 caused loss of rights for teachers. Therefore, teachers expressed their opinions about their expectations for a new organisation and structuring.