Bizans'ta inkubasyon faaliyetleri ve Azize Thekla kültü
Incubation activities in Byzantium and the cult of Saint Thecla
  1. Tez No: 893362
  2. Yazar: BUSE SORKON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY ÇORAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmamızda Hristiyanlığın ilk kadın şehidi ve Paulus'un tek kadın öğrencisi olarak kabul edilen Azize Thekla konu edinilmiş ve hayatı, mucizeleri tasvirinin yer aldığı yapılar ve adına adanmış Meryemlik Ayatekla Kilisesi tez sınırlarının belirlenmesindeki ölçütler olmuştur. Azize Thekla'nın hayatı ve mucizeleri ile ilgili bilgi edinmek için iki antik kaynak bizim için yol gösterici olmuştur. Bunlar Paulus ve Thekla'nın İşleri adlı apokrif kaynak ile sadece azizenin hayatını konu edinen eser olan Yaşam ve Mucizelerdir. Tez çalışmamızın ana konularından bir diğeri olan inkubasyon bu çalışmada konu edinilmiştir. İnkubasyon, kutsal bir alanda uykuya yatma ve bunun sonucunda kehanet görme veya varsa mevcut olan hastalıklardan kurtulmayla sonuçlanan bir ritüel çeşididir. İnkubasyon her zaman için suyun varlığına ihtiyaç duyulan bir ritüel çeşidi olmuştur. Böylelikle inkübasyonun gerçekleştirildiği kutsal alanlarda her zaman için bir hamam, sarnıç, ayazma ya da havuz gibi mimari birimler aranmıştır. Azize Thekla, Bizans döneminde inkübasyonu uyguladığı bilinen ilk azizelerden biridir. Bu uygulamayı ise kendi adına adanmış ve aynı zamanda bir zamanlar kendisinin orada ikamet ettiğine inanılan Meryemlik Ayatekla Kilisesi'nde gerçekleştirmiştir. Bu çalışmamızda Azize Thekla'nın inkubasyon ve mucizevi şifa faaliyetleri ile olan ilgisine dair bilgiler aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Saint Thekla the first female martyr of Christianity and the only female disciple of Saint Paulus and her life, her miracles, the buildings depicting her and Meryemlik Ayatekla Church dedicated the her name have been to criteria for determining the boundaries of the thesis. Two ancient sources have been guiding us to learn about the life and miracles of Saint Thekla. These are the apocryphal sources are The Acts of Paulus and Thekla, and Life And Miracles. Incubation, another of the main topics of our thesis, is the subject of this study. Incubation is a type of ritual that involves falling asleep in a sacred space, resulting in a prophecy or healing from existing illnesses. Incubation is always been a type of ritual that requires the presence of water. Thus architectural units such as a bathhouse, cistern, ayasma or pool were always sought in the sanctuaries where incubation took place. Saint Thekla is one of the first saints known to have practiced incubation during the Byzantine period. She practiced this practice in the Meryemlik Ayatekla Church which is dedicated to her name and is also believed to have once lived here. In this study we have tried to elucidate the information about Saint Thekla's involvement with incubation and miraculous healing activities.