Tiroid operasyonlarının eritrosit hacimlerine etkisi
Effect of thyroid operations on erythrocyte volumes
- Tez No: 893363
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UZUNKÖY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: Çeşitli tiroid bezi hastalıkları nedeniyle tiroid bezi operasyonu gereken hastalardaki eritrosit hacminin (MCV), operasyon sonrası değişimini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Servisinde 2022 yılında total tiroidektomi operasyonu yapılan 40 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalardan operasyondan bir gün önce ve operasyondan iki ay sonra alınan hemogram sonuçları abbott (Alinity Hq) cihazında değerlendirildi. Hastaların yaş, cinsiyet ve patoloji sonuçları kaydedildi. Operasyon öncesi ve sonrası değerler ile yaş, cinsiyet ve patoloji sonuçları arasındaki ilişki istatistiksel olarak incelendi. İstatistiksel analizler için SPSS versiyon 21.0 (Chicago, ABD) paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to examine the post-operative change in erythrocyte volume (MCV) in patients who required thyroid gland surgery due to various thyroid gland diseases. Material and Methods: Forty patients who underwent total thyroidectomy in 2022 in the General Surgery Service of the Harran University Faculty of Medicine Hospital were included in the study. The hemogram results obtained from the patients one day before the operation and two months after the operation were evaluated in the abbott (Alinity Hq) device. Age, gender and pathology results of the patients were recorded. The relationship between pre- and post-operative values and age, gender and pathology results was statistically analyzed. SPSS version 21.0 (Chicago, USA) package program was used for statistical analysis.