Suriyeli göçmenlere yönelik olumlu ve olumsuz tutumlarda medyanın rolü: Çerçeveleme ve yankı odası etkisi
The role of media in positive and negative attitudes towards Syrian migrants: Framing and echo chamber effect
  1. Tez No: 893366
  2. Yazar: SALİHA ÖZKANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA HASDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma temel olarak, medyanın Suriyeli göçmenleri nasıl sunduğunu ve bu sunumların Türkiye'de yaşayan yerli halkın Suriyelileri insandışılaştırma, Suriyelilere yönelik kolektif şiddet eylemlerini meşru görme, Suriyelilere yönelik tolerans ve Suriyelilere yönelik olumlu duygu düzeyleri üzerindeki etkilerini çerçeveleme ve yankı odası etkisi üzerinden tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda yapılan ilk çalışmada, X/Twitter'da Türkiye'de yaşayan Suriyelileri konu alan paylaşımların genel yapısını belirlemek için 6 Şubat 2023 döneminden önceki ve sonraki beş gün yapılan 500 paylaşım tematik analiz ile incelenmiş MAXQDA24 üzerinden temalar ve kodlar oluşturulmuştur. Sonuçlar Suriyelilere yönelik paylaşımların sıklıkla olumsuz nitelikte olduğunu ancak deprem sonrasında hem olumsuz hem olumlu içerikli paylaşımların arttığını göstermektedir. Deprem öncesi dönemde en sık kullanılan temanın“sembolik tehdit”olduğu deprem sonrasında ise“güvenlik tehdidi”temasının öne çıktığı gözlemlenmiştir. Yapılan ikinci çalışmada, çerçeveleme ve yankı odası temelinde, medyanın Suriyelilere ilişkin sunumunun Suriyelilere yönelik kolektif şiddeti meşrulaştırma, Suriyelileri insandışılaştırma, Suriyelilere yönelik tolerans ve Suriyelilere yönelik olumlu duyguyu nasıl etkilediği 2 (yorum: olumlu, olumsuz) x 3 (metin: olumlu, olumsuz, nötr) faktöriyel desene sahip deneysel bir çalışmayla test edilmiştir. Bu çalışmada 236 katılımcıdan veri toplanmıştır. Sonuçlar, metnin değil ancak kullanıcı yorumlarının olumlu ya da olumsuz olmasının Suriyelileri insandışılaştırmada rolü olduğunu göstermiştir. Olumlu kullanıcı yorumlarının olumsuz kullanıcı yorumlarına kıyasla Suriyelileri daha fazla insandışılaştırmaya neden olduğu tespit edilmiştir. Bulgular, çerçeve ve yankı odası etkileşimi açısından incelendiğinde ise nötr metin altında olumsuz kullanıcı yorumu okumanın, olumlu metin altında olumsuz kullanıcı yorum yorumu okumaya kıyasla daha fazla kolektif şiddeti meşrulaştırmaya yol açtığını göstermiştir. Bununla birlikte olumlu metin altında olumlu yorum okumanın, olumlu metin altında olumsuz yorum okumaya kıyasla Suriyeli göçmenlere yönelik kolektif şiddet eylemlerini daha fazla meşrulaştırmaya neden olduğunu görülmektedir. Hem metnin hem yorumun olumsuz olmasının, nötr metin altında olumsuz yorum okumaya kıyasla Suriyeli göçmenlere karşı daha fazla tolerans ve olumlu duygulara neden olduğu görülmüş bulguların genel olarak çerçeveleme ve yankı odasının etkilerini beklenenden farklı şekilde ortaya koyduğu gözlemlenmiştir. Çalışmanın sonuçları ilgili alanyazın bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study mainly aims to analyze how the media presents Syrian migrants and to determine the effects of these presentations on the local population in Turkey, specifically regarding the dehumanization of Syrians, legitimization of collective violence against Syrians, tolerance towards Syrians, and levels of positive sentiment towards Syrians, through the frameworks of framing and echo chamber effects. In this context, the first part of the study involved a thematic analysis of 500 posts about Syrians living in Turkey on X/Twitter, from five days before and after February 6, 2023. Themes and codes were created using MAXQDA24. The results indicate that posts about Syrians were predominantly negative, but after the earthquake, there was an increase in both negative and positive content. The most frequently used theme before the earthquake was“symbolic threat,”whereas after the earthquake, the theme of“security threat”emerged prominently. In the second phase, based on framing and echo chamber theories, an experimental study with a 2 (comment: positive, negative) x 3 (text: positive, negative, neutral) factorial design was conducted to test how media presentations of Syrians affect the legitimization of collective violence against Syrians, dehumanization of Syrians, tolerance towards Syrians, and positive sentiment towards Syrians. Data were collected from 236 participants. The results showed that it is not the text but rather the nature of user comments (positive or negative) that plays a role in dehumanizing Syrians. Positive user comments, compared to negative comments, led to greater dehumanization of Syrians. When examining the interaction of framing and echo chamber effects, it was found that reading negative user comments under neutral text led to more legitimization of collective violence compared to reading negative comments under positive text. Additionally, reading positive comments under positive text led to greater legitimization of collective violence against Syrian migrants compared to reading negative comments under positive text. Both negative text and negative comments resulted in greater tolerance and positive sentiments towards Syrian migrants compared to reading negative comments under neutral text. The findings overall revealed that the effects of framing and echo chamber mechanisms appeared to differ from expectations. The results were discussed in the context of relevant literature.