Cantor yüksek entropili alaşımın manyetik özelliklerinin metal katkısıyla değişiminin incelenmesi
Investigation of the change in the magnetic properties of cantor high entropy alloy with metal doping
- Tez No: 893409
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜRŞAT İÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, yüksek sıcaklıklarda ayrışan Cr yerine alternatif bir metal atomu ekleyerek Cr'suz yüksek entropili alaşıma (Cr'suz YEA) ferromanyetik özellikler kazandırmaktır. Bu doğrultuda, Cr'suz YEA'ya antiferromanyetik ve paramanyetik elementler içeren varyantlara farklı oranlarda metal katkısı (x=0.0-0.5) eklenmiş ve manyetik özelliklerdeki değişim incelenmiştir. Antiferromanyetik element içeren Cr'suz YEA, Cantor alaşımı ile benzerlikler gösterirken, paramanyetik element eklenmesi yeni fazların oluşumuna yol açmıştır. Metal katkıları faz yapısını büyük ölçüde değiştirmese de, bazı mikroyapısal iyileşmeler sağlamıştır. Manyetik özellikler açısından, antiferromanyetik element içeren varyantlar daha yüksek doygunluk mıknatıslanması ve zorlayıcılık sergilerken, paramanyetik element içerenler daha düşük değerler göstermiştir. Metal katkısı, alaşımların yumuşak veya sert manyetik özelliklerini değiştirerek bu değerlerde önemli farklılıklara neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to impart ferromagnetic properties to Cr-free high entropy alloy (Cr-free YEA) by adding an alternative metal atom instead of Cr, which decomposes at high temperatures. In this direction, different ratios of metal doping (x=0.0-0.5) were added to variants containing antiferromagnetic and paramagnetic elements to Cr-free YEA and the change in magnetic properties was investigated. While Cr-free YEA containing antiferromagnetic element showed similarities with Cantor alloy, the addition of paramagnetic element led to the formation of new phases. Although metal doping did not change the phase structure to a great extent, it provided some microstructural improvements. In terms of magnetic properties, the variants containing antiferromagnetic elements exhibited higher saturation magnetisation and coercivity, while those containing paramagnetic elements showed lower values. Metal doping caused significant differences in these values by changing the soft or hard magnetic properties of the alloys.