Water, carbon and energy footprint of plasterboard production
Alçı plaka üretiminin su, karbon ve enerji ayak izi
- Tez No: 893410
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İSHAK YÜCE, DOÇ. DR. ABDULLAH MURATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez, İnşaat sektöründe yaygın olarak kullanılan alçı levha üretimi ile ilişkili çevresel etkilerini kapsamlı bir şekilde analiz etmektedir. Çalışma su, karbon ve enerji ayak izlerine odaklanarak, hammaddelerin çıkarılmasından nihai ürüne kadar olan üretim süreçlerindeki kaynak tüketimini ve salınan emisyonların ayrıntılı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Su ayak izi (SA), 'Su Ayak İzi Değerlendirme El Kitabı'nın Zincir Toplam yöntemi uygulanarak hesaplanmıştır. Karbon ayak izi (KA) değerlendirmesi, IPCC yönergelerine dayanarak yapılmıştır ve enerji ayak izi (EA), üretim süreçleri boyunca tüketilen toplam enerjiyi belirlemek amacıyla belirlenmiştir. Analiz sonuçları, alçı plaka üretiminin ortalama 28,45 l/m2 SA 'ne sahip olduğunu ve bunun çoğunlukla üretim aşamasındaki dolaylı tüketimle ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. 1 m2 alçı plakanın karbon ayak izi, yaklaşık 1,463 kg CO2 eşdeğeri olup, bu emisyonların başlıca kaynakları arasında fırınlarında doğal gaz kullanımı ve çeşitli üretim aşamalarında elektrik tüketimi yer almaktadır. EA ise 23,586 MJ/m2 olarak elde edilmiştir. Bu çalışma, alçı plaka üretiminde sürdürülebilirliğin artırılmasına yönelik önemli bilgiler sağlamaktadır ve bu alandaki gelecekteki araştırmalar için bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis comprehensively analyzes the environmental impacts associated with the production of gypsum plasterboards, which are widely used in the construction industry. The study focuses on the water, carbon, and energy footprints, aims to examine the resource consumption and emissions released throughout the production processes, from raw material extraction to the final product. The water footprint (WF) was calculated using the chain-summation approach of 'Water Footprint Assessment Manual' as a reference. The carbon footprint (CF) assessment was conducted based on IPCC guidelines and the energy footprint (EF) was determined to quantify the total energy consumed during the production processes. The analysis revealed that the production of gypsum plasterboard has an average 28.45 l/m2 WF which is mostly associated to the indirect consumption during the production stage. The CF of 1 m2 of plasterboard is calculated to be approximately 1.463 kg CO2 equivalent, primarily due to the use of natural gas in dryers and electricity consumption during various production stages. The EF is obtained to be 23.586 MJ/m2 . This study provides crucial insights for enhancing sustainability in gypsum plasterboard production and establishes a foundation for future research in similar industries.