Asfalt karışım bakım malzemesi üretiminde kullanılan katkı maddesinin farklı oranları için karışım parametrelerinin irdelenmesi
Evaluation of mixing parameters for different ratios of additives used in asphalt mixture maintenance material production
  1. Tez No: 893425
  2. Yazar: ESRA DİDEM BAŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında, soğuk yama katkı maddelerinin bitüm karışımlarının performansına etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın amacı, farklı katkı oranları ve bitüm miktarları ile hazırlanan bitüm karışımlarının indirekt çekme mukavemetlerini incelemek ve katkı maddesinin bitüm karışımındaki etkilerini belirlemektir. Araştırma kapsamında, altı farklı bitüm karışımı hazırlanmış ve her bir karışımda bitüm ve agrega sıcaklıkları, bitüm miktarı ve katkı oranları değiştirilmiştir. Sonuç olarak, katkı maddesi oranı ve bitüm miktarının yanı sıra, katkı maddelerinin uygun işlenme koşullarının bitüm karışımlarının performansını iyileştirmek için kritik olduğu vurgulanmıştır. Çok yüksek bir su hasarı düzeyi uygulanmasına karşın, bitüm varlığının azaltılması ile birlikte oransal İÇM değerlerinin kabul kriterlerini sağlayabileceği yorumlanmaktadır. Ancak unutulmaması gereken en önemli konu kullanılacak katkının sahada kullanılacağı agregaya, bitüme, dizayn koşullarına, karışım granülometrisine sıkı sıkıya bağlı olduğudur. Katkıların etkinliği ve başarım derecesi proje bazlı olarak malzeme bazlı değerlendirmeden kullanılması doğru değildir. Bu koşullar altında yama malzemesi olarak bile olsa seçilen hasar koşullaması ele alındığında başarımlı sonuçların alınabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of cold patch additives on the performance of bitumen mixtures were investigated. The aim of the study was to examine the indirect tensile strengths of bitumen mixtures prepared with different additive ratios and bitumen amounts and to determine the effects of the additive on the bitumen mixture. Within the scope of the research, six different bitumen mixtures were prepared and bitumen and aggregate temperatures, bitumen amount and additive ratios were changed in each mixture. As a result, it was emphasized that in addition to the additive ratio and bitumen amount, appropriate processing conditions of the additives are critical for improving the performance of bitumen mixtures. Despite the application of a very high water damage level, it is interpreted that proportional ICM values can meet the acceptance criteria with the reduction of bitumen presence. However, the most important issue that should not be forgotten is that the additive to be used is strictly dependent on the aggregate, bitumen, design conditions and mixture granulometry to be used in the field condition. It is not correct to use the effectiveness and performance level of the additives on a project basis without evaluating the material. Under these conditions, it is seen that successful results can be obtained when the selected damage conditioning is considered as patch material.