COVID-19 pandemisinin havayolu işletmelerine finansal etkilerinin finansal oran analizi ile incelenmesi
Analyzing the financial impact of the COVID-19 pandemic on airlines companies through financial ratio analysis
  1. Tez No: 893424
  2. Yazar: CEMİL GÜNERİ
  3. Danışmanlar: PROF. ABDULLAH KADİR DABBAĞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Havayolu taşımacılığı güvenilir, uzun mesafeler için alternatif, hızlı ve konforlu olma özellikleri nedeniyle sıkça tercih edilen bir taşımacılıktır. Havayolu işletmelerinin yolcuların beklenti ve istekleri kapsamında sefer ve uçuş düzenlemeleri, havayolu bilet fiyatlarının diğer taşımacılık modları bilet fiyatlarına yakın olması gibi faktörler yolcuların havayolunu tercih etmesinin en önemli nedenleri arasındadır. Yeni havaalanlarının inşa edilmesi, havayolu işletmelerinin yeni uçuş noktaları belirlemesi ve daha çok uçuş seferi düzenlemeleri sonucunda havayolu taşımacılığı her sene daha çok büyümektedir. Covid-19 virüsünün Çin'de başlayarak farklı kıtalara yayılması ile beraber bütün dünya genelinde ulaşım alanında önemli bir duraksama meydana gelmiştir. Hükümetler pandeminin yayılmasını önlemek için ulaşımı acil olan gereksinimler haricinde tümüyle durdurmuştur. Kişiler seyahat edemediklerinden dolayı ulaşım alanında çalışan personeller işsiz kalmış, ulaşım araçları da kullanılmaması sebebiyle gelir sağlayamayarak şirketleri zarara uğratmıştır. Havayolu taşımacılığı da pandemi sürecinden olumsuz etkilenen bu sektörlerin başında gelmiştir. Bu süreçte havayolu işletmeleri kargo taşımacılığı dışındaki bütün faaliyetlerine ara vermiştir. Azalan gelirler ve artış gösteren giderler sonucunda bazı işletmeler iflasa bile gitmiştir. Covid-19 bütün ekonomiye ciddi zararlar vererek sivil havacılık alanında da önemli zararlara yol açmıştır. Bu kapsamda yapılan çalışmada Havayolu şirketlerinde küresel salgının finansal tablolar ve oran analizi üstündeki etkilerinin incelenmesi yapılmıştır. Araştırma sonucunda, COVID-19 pandemisinin Air-France ve Lufthansa'yı yüksek seviyede etkilemediği görülürken; THY ve Pegasus'u olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca incelenen şirketlerin pandemi sürecince yolcu sayısında düşüş yaşadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Air transportation is a frequently preferred transportation due to its reliable, alternative for long distances, fast and comfortable features. Factors such as the flight and flight arrangements of airline enterprises within the scope of passengers' expectations and Decrees, as well as the similarity of airfare ticket prices in other modes of transportation are among the most important reasons why passengers prefer the airline. Airline transportation is growing more every year as a result of the construction of new airports, the determination of new flight points by airline enterprises and the arrangement of more flight flights. With the spread of the Covid-19 virus to different continents, starting in China, there has been a significant pause in transportation throughout the world. Governments have completely stopped transportation except for urgent needs to prevent the spread of the pandemic. Because people could not travel, the personnel working in the field of transportation became unemployed, and transportation vehicles could not provide income due to the lack of use, causing losses to the companies. Air transportation was one of the sectors negatively affected by the pandemic process. During this period, airline companies suspended all their activities except cargo transportation. As a result of decreasing revenues and increasing expenses, some businesses even went bankrupt. Covid-19 has caused serious damage to the entire economy and also caused significant losses in the field of civil aviation. In this context, the study conducted to examine the effects of the global epidemic on financial statements and ratio analysis in airline companies. As a result of the research, it was seen that the COVID-19 pandemic did not affect Air-France and Lufthansa at a high level; It has been determined that it negatively affects THY and Pegasus. It was also determined that the companies examined experienced a decrease in the number of passengers during the pandemic.