Domateste Phenacoccus solenopsis (Hemiptera: Pseudococcidae)'e karşı farklı refakatçi bitkilerin etkisi
The effect of different refuitant plants against Phenacoccus solenopsis (Hemiptera: Pseudococcidae) in tomato
  1. Tez No: 893445
  2. Yazar: HACER ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tez çalışması domates üretim sisteminin sürdürülebilirliğini sağlamak için bitki koruma ve besleme uygulamalarını fonksiyonel biyoçeşitliliği geliştirmek ve bitki savunmasını teşvik etmek için refakatçi bitkilerin kullanılabilirliğini ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Refakatçi bitkiler, zararlı böceklerin konukçu bitki seçimini ve popülasyon dinamiklerini etkileyerek, doğal düşmanların barınması ve beslenmesi için uygun ortam sağlayarak mücadelede rol oynamaktadır.Çalışmada tagetes, susam, semizotu, bakla, lavanta ve dereotu olmak üzere 6 refakatçi bitki kullanılmıştır. Bu bitkilerin domates bitkisinin gelişmesi ve pamuk unlubitine karşı etkisi incelenmiştir. Çalışmada laboratuvar çalışmaları, arazi çalışmaları ve olfaktometre denemeleri yapılmıştır. Tez çalışmaları sonucunda susam bitkisi zararlıya karşı cezbedici etkisi olduğu, lavanta ve dereotu bitkilerinin diğer bitkilere göre hem bitki gelişimine olumlu etkisi, hem de zararlıya karşı engelleyici etkisi gözlenmiştir. Sonuç olarak susam bitkisi tuzak bitki, dereotu ve lavanta bitkileri refakatçi bitki olarak kullanılabileceği kanaaitine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis was conducted to illustrate the potential benefits of companion plants in enhancing functional biodiversity and promoting plant defenses within plant protection and nutrition practices, with the aim to ensure the sustainability of tomato production system. Companion plants play a role in pests control by influencing host plant selection and population dynamics, and by providing a suitable environment for natural enemies to shelter and feed. In the study, 6 companion plants, including the French marigold (Tagetes), sesame, purslane, broad bean, lavender and dill were utilized. The effect of these plants on the growth and development of tomato plant and their efficacy against the cotton mealybug was investigated. Laboratory studies, field studies and olfactometer experiments were conducted to evaluate these effects. The thesis studies revealed that sesame has an attractant effect against the pest, while lavender and dill have both a positive effect on plant development and an inhibitory effect against the pest compared to the others. It was therefore concluded that sesame can be used as a trap plant, and dill and lavender can be used as companion plants.