Karaman'da gündelik hayat ve ev hanımlığı
Everyday life and being a housewife in Karaman
  1. Tez No: 893489
  2. Yazar: BÜŞRA ÜLKÜSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Genel olarak ev dışında herhangi bir gelir getiren işte çalışmayan, ev işleriyle ve aile fertlerinin bakımlarıyla ilgilenen kadın olarak tanımlanan ve bu sebeple özel alana hapsedilen ev hanımlarının üretim ve ekonomiye, işgücü piyasasına katılmadıkları düşünülmektedir. Oysa ev hanımları gündelik hayatlarında ücretsiz üretim ve ev içi emeği gerçekleştirmektedirler. Harcanan emeğin maddi bir getirisi olmadığından bu emekler diğer insanlar tarafından fark edilmemektedir. Bu sebeple ki ev hanımlarının gündelik hayatları merak edilmemekte, değer görmemektedir. Yaşamın temel alanı gündelik hayattır. Toplumda var olan yenilikler ve değişimler gündelik hayat içerisinde yer almaktadır. Ev hanımları da söz konusu değişim ve yenilikleri çeşitli stratejiler ve taktiklerle sosyal yaşama uyum sağlayacak şekilde güncellemektedir. Teknoloji bu duruma iyi bir örnektir. Ev hanımları dijitalleşmeyi kendi yaşamlarının gerekliliklerine göre gündelik hayatlarına dahil etmektedirler. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışmamızda, belli başlı temalar üzerinden Karaman'da ikamet eden farklı sosyoekonomik seviyelerde ki 15 ev hanımı ile görüşülmüş ve ev hanımlarının gündelik hayatları ve buna dijitalleşmenin etkisi araştırılmıştır. Araştırma bulguları arasında ekonominin, gündelik hayatta ev hanımlığının deneyimlenmesinde ve algılanmasında doğrudan etkili oluşu tespit edilmiştir. Yine ev hanımlarının en çok, kendilerini değerli hissetmek için maddi- manevi desteğe ihtiyaç duydukları bulgular arasındadır. Ev hanımlarının sanal alemde geçirdikleri süre ve maruz kaldıkları içeriklerle orantılı olarak mahremiyet algılayışlarında da bir dönüşüm olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A housewife is generally defined as a woman who does not work in a job that generates any income outside the home, who is interested in household chores and the care of family members. These definitions generally confine housewives to a private space. As a result of this widely accepted definition, it is believed that housewives do not participate in production and the economy, the labor market. However, housewives perform unpaid production and domestic labor in their daily lives. Since there is no material return for the labor spent, these labors are not noticed by other people. This expended labor is seen as an obligatory duty of housewives. Everyday life is the basic field of life. The phenomena that take place in society are in everyday life. The innovations and changes that exist in society take place in everyday life. Housewives also update these changes and innovations in a way that adapts to social life with various strategies and tactics. Technology is a good example of this situation. Daily life, which has become digitalized with technology, are retained its validity among housewives. Housewives are involved digitalization into their daily lives according to the requirements of their own lives. In our study, in which qualitative research method was used, 15 housewives of different socioeconomic levels residing in Karaman were interviewed on certain themes and the daily lives of housewives and the effect of digitalization on it were investigated. Among the findings of the research, it has been determined that the economy has a direct effect on the experience and perception of housewifery in daily life. Again, it is among the findings that housewives need material and moral support to feel valuable the most. It has been determined that there is a transformation in the perception of privacy in proportion to the time housewives spend in the virtual world and the content they are exposed to.