İnternet bağımlılığının yordanmasında sosyal destek-sosyal fobi ve sosyal becerinin etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of social support-social fobi and social skills on the prediction of internet addiction
- Tez No: 893491
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞARAN GENÇDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu araştırmada internet bağımlılığını yordayan değişkenlerden sosyal destek, sosyal fobi ve sosyal becerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma sosyal destek, sosyal fobi ve sosyal beceri ile internet bağımlılığı arasındaki ilişkileri inceleyen ilişkisel (korelasyonel) bir araştırmadır. Yöntem: Bu araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim-öğretim yılı döneminde Ağrı il merkezinde ortaöğretim düzeyinde 9. , 10. , 11. , ve 12. sınıflarda öğrenim gören öğrenciler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi ise söz konusu evrenden kolay örnekleme yöntemiyle 506 öğrenciden oluşmuştur. Bu araştırmada internet bağımlılığının belirlenmesi için“İnternet Bağımlılığı Testi”, sosyal destek kaynaklarına bağlı olarak yalnızlık durumlarını belirlemek için“UCLA Yalnızlık Ölçeği”, algılanan sosyal desteği ölçmek için“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”ve sosyal fobi durumlarını belirlemek için“Liebowitz Sosyal Fobi Belirtileri Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to examine the variables predicting internet addiction, namely social support, social phobia, and social skills. It is a relational (correlational) study investigating the relationships between social support, social phobia, social skills, and internet addiction. Method: The population of this study consisted of high school students in grades 9, 10, 11, and 12 studying in Ağrı city center during the 2023-2024 academic year. The sample of the study was made up of 506 students selected through a convenience sampling method from this population. To determine internet addiction, the 'Internet Addiction Test' was used; to assess loneliness based on social support resources, the 'UCLA Loneliness Scale' was employed; to measure perceived social support, the 'Multidimensional Perceived Social Support Scale' was utilized; and to identify social phobia symptoms, the 'Liebowitz Social Anxiety Scale' was used. Data analysis involved frequency, percentage, Pearson correlation analysis, and multiple linear regression analysis.