İhtiyari tahakkukların faaliyet raporu okunabilirliği üzerine etkisi: BİST üzerine uygulamalı bir çalışma
The effect of discretionary accruals on annual report readability: An empirical study on BIST
- Tez No: 893492
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÇÜRÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
İhtiyari tahakkuklar, doğaları gereği esnek bir karakteristiğe sahiptir. Bu esneklik, ihtiyari tahakkukların firma yönetimlerince kâr manipülasyonunda kullanılmalarına imkân vermektedir. Kâr yönetimi ise, uygulandığı takdirde yönetimin gizlemeyi tercih edeceği bir davranıştır. Nitekim yönetimler, firmayla ilgili olumlu haberleri duyurmayı ön plana koyarken olumsuz haberleri daha karmaşık biçimde aktararak gizleyebilirler (Moffitt ve Burns, 2009, s. 400). Bu bağlamda, kâr yönetimi uygulamalarının finansal sunum ve açıklamalarda okunabilirlik düzeyini etkilemesi rasyonel bir beklentidir. Finansal sunum ve açıklamalar arasında en önemli dokümanlardan birisi ise faaliyet raporlarıdır. Literatürde, ihtiyari tahakkukların faaliyet raporu okunabilirliği üzerine etkisini araştıran çeşitli çalışmalar bulunmaktadır. Ajina, Laouiti ve Msolli (2016), Lo, Ramos ve Rogo (2017) ve Cheng, Zhao, Xu ve Gong (2018), çalışmalarında kârını yöneten firmaların faaliyet raporlarında okunabilirliğin daha az olduğunu tespit etmişlerdir. Sırasıyla Fransa, ABD ve Çin'de yürütülmüş olan bu çalışmalara karşın Türkiye örnekleminde söz konusu ilişkiyi araştıran herhangi bir çalışma tespit edilememiştir. Bu çalışmanın amacı, ihtiyari tahakkukların faaliyet raporu okunabilirliği üzerine etkisini Türkiye örnekleminde araştırmaktır. Çalışmada, BIST'te işlem gören 54 firmanın 2012-2021 faaliyet dönemleri firma-yıl verileri kullanılmıştır. İhtiyari tahakkuklar, Düzeltilmiş Jones (1995) modeli ve Jones (1991) modeli ile tahmin edilmiştir. Faaliyet raporu okunabilirliği ise Fog (1952) endeksi ve Flesch-Kincaid (1975) endeksi ile ölçülmüştür. Yürütülen panel regresyon analizi neticesinde, ihtiyari tahakkuklar ile faaliyet raporu okunabilirliği arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Literatür ile tutarlı olarak elde edilen bu sonuca göre, faaliyet raporu okunabilirliği kâr yönetiminin bir göstergesi olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Discretionary accruals inherently have flexible characteristic. This flexibility enables discretionary accruals to be used for earnings manipulation by firm managements. However, earnings management is such behaviour that managers would prefer to obfuscate. In fact, managements may obfuscate bad news by narrating them more complex style while they put forward to disclose good news (Moffitt and Burns, 2009, p. 400). Thus, it can be expected that earnings management may affect readability of financial disclosures. Annual reports are among the most important documents where financial information is disclosed. There are several studies that examine the effect of discretionary accruals on annual report readability. The results of studies by Ajina et al. (2016), Lo et al. (2017) and Cheng et al. (2018) suggest that firms that have managed their earnings have less readable annual reports. However, these studies are conducted in France, USA and China respectively and any study that examines such relationship in Turkey could not be reached. The aim of this study is to examine the effect of discretionary accruals on annual report readability in Turkey. In this study, sample used in the analysis consists of 54 BIST firms' firm-year observations between 2012-2021 periods. Discretionary accruals are estimated both Modified Jones (1995) model and Jones (1991) model. Fog (1952) index and FleschKincaid (1975) index are used for readability measurement. In consequence of panel regression analysis, it is found a significant and positive relationship between discretionary accruals and annual report readability. Consistent with existing literature, annual report readability can be considered as an indicator of earnings management.