Sağlık hizmetlerinde dijital devrim olan 'teletıp ve e-sağlık 'sistemlerinin biyomedikal uygulamalar için geliştirilmesi
Developing telemeficine and e-health systems,the digital revolution in healthcare for biomedical applications
  1. Tez No: 893502
  2. Yazar: MAIS HAJBAKRI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Günümüzde sağlık sektöründe yaşanan dijital dönüşüm, teknolojinin sağladığı imkanlarla birlikte sağlık hizmetlerinin erişilebilirliğini ve kalitesini artırmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda, teletıp ve e-sağlık sistemleri, hastaların sağlık hizmetlerine daha kolay erişim sağlamak ve sağlık uzmanlarıyla iletişimlerini güçlendirmek için önemli bir rol oynamaktadır. Türkiye'de de sağlık hizmetlerinin dijitalleşmesi hızla devam etmektedir. Ancak, mevcut durumda karşılaşılan problemler ve zorluklar da göz ardı edilmemelidir. Bu bağlamda, teletıpın güvenli bir şekilde uygulanması için bir yol haritası sunmak, güvenlik açıklarını belirlemek ve çözüm önerileri sunmak önemlidir. Ayrıca, tıbbi danışmanlık sitelerinin kurulması ve işletilmesi de sağlık hizmetlerinde önemli bir adımdır.“Patient Portal/hasta penceresi”adlı bir tıbbi danışmanlık sitesinin oluşturulması, hasta-doktor iletişimini güçlendirmek ve sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştırmak için önemli bir fırsat sunmaktadır. Bu site, hastaların istedikleri zaman doktorlarıyla iletişim kurmalarını sağlayacak ve sağlıkla ilgili bilgiye erişimlerini artıracaktır. Ayrıca, sitede sunulan tıp ansiklopedisi, hastalıkların tanıtımı, ilaçların tanıtımı ve tıbbi tavsiyeler gibi içeriklerle hastaların sağlık bilgi düzeylerini artırarak daha bilinçli sağlık kararları vermelerine yardımcı olacaktır. Tüm bu adımlar, sağlık hizmetlerindeki dijital devrimin bir parçası olan teletıp ve e-sağlık sistemlerinin biyomedikal uygulamalarla entegrasyonunu sağlayarak sağlık hizmetlerinin daha etkin, erişilebilir ve güvenli hale gelmesine katkı sağlayacaktır. Bu çalışma, sağlık hizmetlerindeki dijital devrimin potansiyelini ve uygulanabilirliğini incelemeyi amaçlamaktadır, böylece gelecekteki sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
The digital transformation in the healthcare sector aims to enhance the accessibility and quality of healthcare services with the opportunities provided by technology. In this context, telemedicine and e-health systems play a significant role in facilitating easier access to healthcare services for patients and strengthening communication with healthcare professionals. In Turkey, the digitalization of healthcare services is rapidly advancing. However, the problems and challenges encountered in the current situation should not be overlooked. In this regard, providing a roadmap for the secure implementation of telemedicine, identifying security vulnerabilities, and offering solution proposals are important. Additionally, the establishment and operation of medical consulting websites constitute a significant step in healthcare services. The creation of a medical consulting website named“patient portal”presents an important opportunity to enhance patient-doctor communication and facilitate access to healthcare services. This website will enable patients to communicate with their doctors whenever they need and increase their access to health-related information. Moreover, the medical encyclopedia provided on the website, including introductions to diseases, presentations of medications, and medical advice, will help increase patients' health literacy and empower them to make more informed healthcare decisions. All of these steps will contribute to making healthcare services more effective, accessible, and secure by integrating telemedicine and e-health systems with biomedical applications. This study aims to examine the potential and feasibility of the digital revolution in healthcare services, thereby contributing to the improvement of future healthcare services.