Palladium recovery from waste plating solutions used in jewellery sector by lewatit TP207
Kuyumculuk sektöründe kullanilan atik kaplama çözeltilerinden paladyumun lewatit TP207 ile geri kazanim
  1. Tez No: 893503
  2. Yazar: FARUK ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmanın amacı, ticari reçine Lewatit TP 207'nin mücevher sektöründe kullanılan atık kaplama çözeltisindeki çözünmüş paladyum(II) metal iyonlarını adsorbe ederek adsorpsiyon davranışını incelemektir. Bu deneyin kaynak çözeltisi, bir miktar dispersant ve önceki kaplama faaliyetlerinden kaynaklanan kirlenmeyi içeren bir paladyum(II) klorür atık çözeltisidir. Pd(II) metal iyonları bu çözeltiden elde edilmiştir. Atomik absorpsiyon spektrometresi, 600 ppm'lik bir paladyum konsantrasyonunu belirlemek için kullanılmıştır. Deneysel araştırmaya hazırlık olarak, pH 1.0'ın üzerindeki çözeltinin doğasına bağlı çökelme sorunları nedeniyle, 150 ppm Pd(II) içeren yalnızca pH 1.0'lık bir çözelti hazırlanmıştır. Araştırmada, yoğunluğu yaklaşık 1,17 g/mL olan bir Pd(II) iyon seçici reçine olan Lewatit TP 207 kullanılmıştır. Temas süresi, sıcaklık ve ticari reçine Lewatit TP 207 miktarı, bu kontrollü grup deneyinde incelenen üç değişkendir. Deneme serisine bağlı olarak testlerin başlangıcında sıcaklık 25, 35, 45, 55 ve 60°C'de tutulmuştur. Stok çözeltiler sırasıyla 250, 500, 750 ve 1000 mg Lewatit TP 207'ü içermektedir. Deneysel araştırma başladığında bu miktarlar, boş testlerdeki performansına göre orijinal çözümlere eklenmiştir. Kinetik araştırma, her deneme sırasında her 30 dakikada bir alikot alınmasını içermektedir. Araştırmaya göre geri kazanımlar daha yüksek sıcaklıklarda ve daha yüksek adsorban konsantrasyonlarında daha etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the adsorption behavior of the commercial resin Lewatit TP 207 by adsorbing dissolved palladium(II) metal ions in the waste coating solution used in jewellery sector. The source solution for this experiment was a palladium(II) chloride waste solution containing some dispersant and contamination from previous coating activities. The Pd(II) metal ions were sourced from this solution. The atomic absorption spectrometer was used to determine a palladium concentration of 600 ppm. In preparation for the experimental research, due to precipitation problems related to the nature of the solution above pH 1.0, only one solution of pH 1.0 was prepared, containing 150 ppm of Pd(II). The research used Lewatit TP 207, a Pd(II) ion selective resin with a density of about 1.17 g/mL. Contact time, temperature and amount of commercial resin Lewatit TP 207, were the three variables studied in this controlled batch experiment. The temperature was maintained at 25, 35, 45, 55, and 60oC at the beginning of the tests, depending on the trial series. The stock solutions included 250, 500, 750, and 1000 mg of Lewatit TP 207, correspondingly. When the experimental research began, these quantities were added to the original solutions based on how it performed in the blank tests. The kinetic research included taking aliquots every 30 minutes during each trial. Recoveries were more effective at higher temperatures, and greater adsorbent concentrations, according to the research.