Okul yönetici ve öğretmenlerinin COVID-19 korkularının iş yaşam kalitesi ve iş performanslarına etkisi
The impact of COVID-19 fear on the quality of work life and job performance of school administrators and teachers
  1. Tez No: 893506
  2. Yazar: GÜLCAN ERALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN AKMAN ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 369
Özet
Eskişehir il merkezinde bulunan devlet okullarında görevli okul yönetici ve öğretmenlerinin Covid-19 korkularının iş yaşam kalitesi ve iş performansları üzerindeki etkilerini incelemek, bu çalışmanın temel amacını teşkil etmektedir. Karma yöntemle tasarlanan bu araştırmada belirlenen amaçlara ulaşmak için nicel ve nitel veri toplama tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın nicel bölümü, tabakalı örnekleme yöntemiyle seçilen 26 okuldan 443 okul yöneticisi ve öğretmen ile ölçme araçları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Nitel bölüm ise, 16 öğretmen ve 7 okul yöneticisi olmak üzere toplam 23 kişiyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelerden elde edilen bulgulara dayanmaktadır. Araştırmanın nicel analizleri sonuçlarına göre Covid-19 korkusunun iş yaşam kalitesi ve iş performansını önemli ölçüde etkilemediği belirlenmiştir; buna karşın, Covid-19 korkusunun etkisi, araştırmanın nitel boyutunda belirgin bir şekilde ortaya çıkmıştır. Özellikle iş performansının iş yaşam kalitesinden olumlu yönde etkilendiği ve bunun da çeşitli faktörler tarafından kolaylaştırıldığı belirlenmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda öne çıkan önemli bir sonuç, Covid-19 salgınının küresel düzeyde acil bir durum olmaktan çıkmış olmasına rağmen psikolojik ve sosyolojik etkilerinin hala geçerli ve acil olduğu yönündedir. Covid-19 krizinin eğitim üzerindeki etkilerini daha iyi anlayabilmek için, konunun farklı açılardan ve özellikle multidisipliner bir bakış açısıyla ele alınması ve araştırma popülasyonun genişletilmesi gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the effects of Covid-19 fears among school administrators and teachers working in public schools in the center of Eskişehir on their work life quality and job performance. In this research designed with mixed method, quantitative and qualitative data collection techniques were used to achieve the determined objectives. The quantitative part of the research was conducted using measurement tools with 443 school administrators and teachers from 26 schools selected by the stratified sampling method. The qualitative part is based on the findings obtained from semi-structured in-depth interviews conducted with a total of 23 people, including 16 teachers and 7 school administrators. As a result, according to the quantitative data analysis of the study, it was determined that the fear of Covid-19 did not significantly affect the quality of work life and work performance; On the other hand, the impact of fear of Covid-19 emerged clearly in the qualitative dimension of the research. In particular, it has been determined that job performance is positively affected by the quality of work life and this is facilitated by various factors. An important result that stands out in the qualitative dimension of the research is that although the Covid-19 epidemic is no longer an emergency at the global level, its psychological and sociological effects are still valid and urgent. In order to better understand the effects of the Covid-19 crisis on education, it has been suggested that the issue should be addressed from different angles, especially from a multidisciplinary perspective, and the research population should be expanded.